بهداشت و درمان

اشتباهاتی در مورد ماسک زدن

علی کرمی متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و فوق تخصص مهندسی ژنتیک در گفت‌وگو با خبرنگار مجله مدیکال آنلاین، درباره ویروس کرونا SARS و Mers: ویروس کرونا SARS در سال 2003 در چین گسترش یافت و حدود 740 نفر بر اثر ویروس جان خود را از دست دادند. ویروس کرونا Mers (ویروس کرونا در خاورمیانه) اولین بار در سال 2012 و 2013 در عربستان سعودی شناسایی شد و به زودی ناپدید شد ، اما ویروس کرونا معجزه قرن شد و در سراسر جهان گسترش یافت.

وی گفت: “یك ماه قبل از همه گیری کرونا ، ووهان ، چین میزبان یك جشنواره ورزشی به نام المپیك ورزشی ارتش جهانی بود كه 350 پرسنل ارتش آمریكا در آن حضور داشتند. حدود پنج تا هشت سال پیش ، آمریکایی ها پروژه ای تحت عنوان WA NET (کرونا پروژه غربالگری ویروس خفاش غرب آسیا) را كه توسط واحد جنگ میكروبی ارتش آمریكا تأمین می شود ، راه اندازی كردند كه هدف آن پرورش خفاش ها از غرب آسیا برای معرفی ویروس های کرونا است. آی تی. ایران در این پروژه شرکت ندارد ، اما اعضای آن کشورهای همسایه ایران مانند افغانستان ، پاکستان و … هستند.

این مهندس ژنتیک از شایعات دو سال پیش مبنی بر خرید لانه خفاش به قیمت 50 میلیون تومان در فضای مجازی خبر داد و افزود: آمریکایی ها در پروژه WA NET به دنبال غارهایی در غرب آسیا بودند ، به دنبال خفاش در این کشورها و در آخر ویروس کرونا بودند. از آنجا که ایران درگیر این پروژه نبود ، آنها تصمیم گرفتند خفاش ها یا لانه خفاش ها را با قیمت بسیار بالایی (ده ها میلیون تومان) خریداری کنند تا بتوانند در غارهای ایران به خفاش ها دسترسی پیدا کنند ، در حالی که خفاش ها به هیچ وجه لانه نمی سازند ، بنابراین هدف دیگر

وی ادامه داد: “ارتش آمریكا آزمایشگاههای سلاح بیولوژیك (logars) بسیار پیشرفته ای را در مرزهای ایران مانند قزاقستان ایجاد كرده است ، بنابراین ویروس کرونا از خفاشهای موجود در این آزمایشگاهها به آزمایشگاههای خاورمیانه و سرانجام به آزمایشگاه ویروس شناسی سطح چهار تبدیل می شود. شهر ووهان در حال حرکت بود. چین و ایالات متحده پروژه های مشترکی در مورد ویروس کرونا در این آزمایشگاه و آزمایشگاه های ارتش آمریکا داشتند که مطمئناً هدف را تأمین می کرد.

کرونا ویروس در جامعه

کرمی تأکید کرد که آمریکایی ها از طریق ویروس SARS در سال 2003 به اقتصاد چین حمله کردند. یک جنگ اقتصادی عظیم بین چین و ایالات متحده در جریان است. رئیس جمهور ایالات متحده ویروس کرونا را ویروس چینی خواند و یک مقام دولت چین به صراحت اعلام کرد که آمریکایی ها از طریق ورزشکاران نظامی خود مسئول شیوع ویروس کرونا در چین هستند. ایالات متحده و چین قصد دارند اقتصاد جهانی را تقسیم کنند. پروژه های عظیم اقتصادی در زمینه پزشکی و زیست شناسی وجود دارد که ایالات متحده ، اسرائیل و چین سه طرف این پروژه هستند.

وی گفت: “چین ابرقدرتی است كه تمام بازارهای اروپا و آمریكا را در اختیار گرفته است.” چین و ایالات متحده روابط اقتصادی دارند ، اگرچه به نظر می رسد در جنگ هستند. کرونا یک ویروس غیر معمول است. از زمان تاسیس ، ویروس بیش از 200 جهش مختلف تولید کرده است که برخی از آنها مختص ایران بودند ، بنابراین ویروس تغییر شکل داد. علائم ویروس در ابتدا تنفسی بود ، اما اکنون علائم ویروس کرونا به علائم گوارشی ، پوستی و سایر علائم تغییر کرده و شیوع آنها به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

چرا ویروس کرونا این روزها شیوع بیشتری پیدا کرده است؟

این مهندس ژنتیک گفت: ویروس کرونا در حال حاضر حدود 9 برابر بیشتر آلوده و کشنده است ، بنابراین میزان بالای مرگ و میر ناشی از ویروس به دلیل شیوع زیاد و تعداد زیاد افراد آلوده است. از دیگر دلایل افزایش مرگ و میرها می توان به سو مدیریت اپیدمی کوید -19 کشور و برخی بی توجهی ها به سرویس بهداشتی اشاره کرد. هرچه سردتر می شود و ویروس آنفلوانزا وارد می شود ، اوضاع بدتر می شود ، زیرا اگر فردی به طور همزمان به ویروس آنفلوانزا و کرونا آلوده شود ، به بیماری زمینه ای مبتلا شود و پیر شود ، احتمال زنده ماندن کمتر است و باید واکسینه شوند. بیایید این را جدی بگیریم و برای جلوگیری از این همه گیری با هم کار کنیم.

کرمی در مورد شایعات مربوط به واکسن آنفلوانزا گفت: “در حال حاضر تصورات غلطی در جامعه درباره واکسن آنفلوانزا از جمله عقیم سازی افراد وجود دارد ، در حالی که تزریق این واکسن برای پرسنل پزشکی و گروه های در معرض خطر ضروری است.”

بیماران کرونایی

نیاز دولت برای همکاری با مردم برای از بین بردن ویروس کرونا

وی گفت: مردم از شایعات سایبری در مورد ویروس کرونا غافل هستند ، اخبار را از منابع معتبر دنبال می کنند و اقدامات پزشکی را به طور کامل دنبال می کنند. دولت باید با مردم همکاری کند تا ویروس را در کشور از بین ببرد و شرایط لازم را برای آنها فراهم کند. همه نهادهای کشور از جمله ارتش و سپاه باید تلاش کنند تا زنجیره انتقال ویروس کرونا را بشکنند. همان کاری که در ماه های اولیه انجام شد باید با عزم بیشتری ادامه یابد. سازمان پدافند غیرعامل همچنین باید عضو جدی ستاد کرونا باشد.

مردم هفت سال منتظر ماندند تا واکسن آنفلوانزای ایرانی تولید کنند

این مهندس ژنتیک افزود: واکسن آنفلوانزای ایرانی در سال 1992 معرفی شد ، اما این واکسن هنوز در کشور تولید نشده است. 95٪ واکسنهای انسانی ایرانی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم رازی و انستیتو پاستور در ایران تولید می شوند ، اما این 2 مرکز برای تولید همه واکسنهای برنامه ملی ایمن سازی پشتیبانی نمی شوند. برخی افراد تصور می کنند که با دریافت واکسن آنفلوانزا دیگر به ویروس کرونا آلوده نخواهند شد ، اما این نظر نادرست است و این دو ویروس متفاوت هستند.

واکسن آنفلوآنزا

کرمی گفت: “برخی از مردم معتقدند که لباس مبدل سیستم ایمنی بدن آنها را ضعیف می کند ، و هنگامی که افراد نفس خود را به ریه ها برمی گردانند ، در حالی که تصور غلط دارند ، دچار هیپوکسی (هیپوکسی) می شوند.”

admin

نیاز شدید به پلاسمای خون بهبود یافتگان از کرونا

مقاله قبلی

برگزاری نهمین کنگره علوم اعصاب با محوریت راهکار‌های درمان عارضه‌های عصبی ناشی از کرونا

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *