بهداشت و درمان

انعقاد پیش نویس تفاهمنامه همکاری سازمان انتقال خون و معاونت دانشجویی وزارت بهداشت

پیش نویس تفاهمنامه همکاری سازمان انتقال خون و معاونت دانشجویی وزارت بهداشت منعقد شد

در جلسه ای با حضور سیما سادات لاری ، معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت و پیمان عشقی ، مدیر عامل سازمان و رئیس موسسه آموزش عالی پزشکی انتقال خون ، پیش نویس تفاهم نامه ای برای تقویت همکاری بین دو گروه.

در این جلسه مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن ابراز نیاز به همکاری آموزشی ، آموزشی و عملیاتی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی با سازمان انتقال خون جهت استفاده بهینه از ظرفیت ها و فرصت های موجود ، گفت: پرستاری ، مامایی ، بیهوشی و به ویژه دانشجویان پزشکی می توانند به سازمان انتقال خون بپیوندند. خون باید در دوره های مهارتی کوتاه مدت آموزش ببیند و در سازمان انتقال خون به صورت مجازی و رو در رو با دریافت بسته های آموزشی و سپس حضوری و تجربه در سازمان انتقال خون کار کند.

وی افزود: حضور دانشجویان و آموزش در کلینیک ها و مراکز آموزشی برای دانشجویان موئسسه آموزش عالی پزشکی انتقال خون ضروری است.

عشقی با تأکید بر نیاز سازمان به نیروهای توانمند و اهمیت آشنایی دانشجویان با فضاهای کاری گفت: سازمان انتقال خون در قالب آموزش کوتاه مدت ، مهارت و کار دانشجویی می تواند از ظرفیت دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی در جذب اهدا کنندگان خون استفاده کند. ” هدف ترویج و گسترش فرهنگ اهدای خون و بخشهای آزمایشگاهی ، نمونه گیری خون ، پذیرش ، مشاوره و معاینه اهدا کنندگان است.

برخی شاخص‌های اهدای خون نزولی است

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه اکنون برخی از شاخص های اهدای خون رو به کاهش است و همه گیر شدن تاج آن را تشدید کرده است ، افزود: ما نیاز به جذب نیروهای آموزش دیده برای مراکز اهدای خون موقت و سیار داریم. نحوه همکاری با هلال احمر در زمینه پزشکی اکنون بصورت داوطلبانه تعریف شده و موقعیت آنها مشخص شده و از این ظرفیت استفاده می شود.

وی ادامه داد: چنین وضعیت حقوقی ، سازمانی و آموزشی باید برای همکاری دانشجویان سال آخر پزشکی ، پرستاری ، علوم آزمایشگاهی و مامایی که دارای زمینه های مرتبط برای همکاری با سازمان انتقال خون و آموزش های مرتبط هستند تعریف شود و این همکاری باید آغاز شود در قالب یک تفاهم نامه. ” . این فرصت ضمن افزایش مهارت دانشجویان و اعطای مدرک معتبر ، ظرفیت های شغلی مناسبی را نیز برای دانشجویان فراهم می کند.

وی با انتقاد از فقدان فصل های انتقال خون در برنامه های درسی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی گفت: متخصصان خون در بزرگسالان و کودکان به ندرت با داروی انتقال خون آشنا نیستند ، در حالی که از دوران دانشجویی تخصص انتقال و تجویز انتقال خون را دارد. بیمار مجبور است مانند کشورهای پیشرفته با عوارض ، عواقب ، وضعیت و جزئیات فنی و اقتصادی انتقال خون و فرآورده های آن کنار بیاید.

عشقی هدف از انعقاد این تفاهم نامه را ایجاد فضای کار بالینی دانشجویان و افزایش دانش و مهارت دانشجویان در زمینه های مرتبط عنوان کرد.

در این جلسه سیما سادات لاری ، معاون دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ضمن تأکید بر ظرفیت بالای دانشجویان در دانشگاه های علوم پزشکی ، گفت: بر خلاف سایر دانشجویان غیرحضوری تحصیل می کنند ، دانشجویان این رشته ها در تحصیل خود شرکت می کنند و خوابگاهها در بیمارستانها “. و مراکز درمانی مایل به همکاری در کنار کادر پزشکی بوده اند و با مهارت هایی که نسل جدید در فضای مجازی دارند ، در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مثر بوده اند.

وی از وجود بانک اطلاعاتی کاملی از دانشجویان آماده به کار در این معاونت خبر داد و افزود: مراکز ، شوراهای صنفی و تشکل های دانشجویی با دانشجویان در ارتباط هستند. تجربه اخیر نشان داده است که دوره های آموزش مهارتهای کوتاه مدت می تواند از جنبه عملیاتی بحران بسیار مفید باشد و ما می توانیم این روش شرکت در سازمان انتقال خون را برای کمک به دانشجویان در رسیدن به این هدف بزرگ و انسانی تکرار کنیم.

سعید محمدی ، معاون فنی و فناوری های نوین سازمان با اشاره به وجود 180 مرکز اهدای خون و 31 اداره انتقال خون عمومی در کشور گفت: ما در نظر داریم از دانشجویان در مراکز استان ها استفاده کرده و اهدا کنندگان را برای پزشکان جذب کنیم ، جذب اهدا کنندگان از متخصصان جمع آوری و پذیرش خون ، آزمایشگاه ها و غربالگری و پردازش و تشخیص گروه های خونی کمک بگیرید.

وی همچنین در مورد برنامه ریزی این روند و برنامه درسی و نحوه آموزش و ثبت نام و دروس نظریه عملی توضیحاتی ارائه داد.

رحمان خدابنده لو ، مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت نیز ضمن تأکید و تمجید از استانداردهای عالی و نظم سازمان انتقال خون ، آن را “ارتش بدون خطا” خواند و افزود: در این سازمان خطا به شدت مدیریت می شود زیرا می توان هر اشتباهی مرتکب شد. ” این می تواند فاجعه بار باشد.

حسن زائری مدیرکل فرهنگ وزارت بهداشت در این جلسه با اشاره به وجود 700 مرکز ، 800 انجمن علمی و 263 سازمان و صدها نشریه دانشجویی فعال در این زیر مجموعه ، گفت: مروج و سفیر اهدای خون باشید .

وی همچنین قول داد فضای رفاهی این معاونت را به اشتراک بگذارد و از وام های دانشجویی برای دانشجویان موسسه پزشکی انتقال خون استفاده کند.

admin

یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا

مقاله قبلی

آتش سوزی در پاساژ علاءالدین

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *