بهداشت و درمان

اهدای خون در ۶ ماهه اول سال ۲۰ درصد کاهش داشته است

به گزارش خبرنگار مجله مدیکال آنلاین، حاجی بیگی در مصاحبه زنده با شبکه خبر در مورد غربالگری اهدای زنده گفت: از مارس سال گذشته با شروع بیماری کووید 19 ، برای اهدا خون کمبود مشتری داشتیم. در 7 ماه گذشته تعداد اهدای خون در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی در ادامه با بیان اینکه این میزان در مقایسه با سایر کشورها رقم قابل توجهی نیست و تعداد مشتریان اهدای خون در برخی کشورها حدود 70 درصد کاهش یافته است افزود: البته زمستان و باران و هوای سرد ، اهدای خون انجام می شود.

ما به اهدا کنندگان خون منظم نیاز داریم

حاجی بیگی گفت: نیاز به فرآورده های خونی مسئله ای مداوم و روزمره است و ما به اهدا کنندگان خون منظم در کشور نیاز داریم. در مارس ماه گذشته 35 درصد کاهش یافت و کاهش مراجعه به اهدا کنندگان در آوریل و مه به 25 درصد رسید. ما در آمار 6 ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد کاهش و در ارجاعات انتقال خون در آمار 7 ماهه تا پایان ماه اکتبر 10 درصد کاهش داشتیم.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: اهدای خون باید مستمر باشد ، در حال حاضر حدود 60 درصد اهداكنندگان ما اهداكنندگان منظم هستند. گروههای خونی منفی که 10٪ مردم دارند ، بیشترین نیاز ما به اهدای خون است.

وی گفت: “برخی از فرآورده های خونی مانند پلاکت ها فقط برای سه روز قابل ذخیره هستند. اهدای خون باید آگاهانه ، مسئولانه و مداوم باشد.” ما 6 مرکز انتقال خون جامع و دائمی در تهران داریم و همچنین تیم های سیار در سطح شهر داریم. در اهدای خون باید به فاصله اجتماعی و فاصله جسمی بین تخت ها توجه شود. آژانس انتقال خون تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از بیماری عروق کرونر قلب انجام داده و تجهیزات لازم عقیم شده اند. مراکز انتقال خون از سالم ترین و ایمن ترین مراکز هستند.

میزان منفی گروه خونی O در کشور 3 تا 4٪ ، منفی 3٪ ، منفی 2٪ ، کمتر از یک درصد از جمعیت منفی اتحادیه اروپا است و کسانی که گروه خونی منفی دارند باید شانس بیشتری برای اهدای خون نشان دهند. گروههای مثبت گروه خونی 90٪ از جمعیت را تشکیل می دهند. گروه خونی O مثبت 34٪ ، مثبت 24٪ ، مثبت 23٪ ، 7-8٪ از جمعیت A مثبت.

admin

انفجار ناشی از سوختگیری گاز منجر به فوت و مصدومیت پنج نفر شد

مقاله قبلی

اعلام زمان مرحله دوم المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *