کلينيک

باوری اشتباه که به شکستگی استخوان منجر می‌شود / پوکی استخوان بر اثر مصرف ۲ دسته دارویی

فرید بحرپیما ، عضو هیئت علمی گروه فیزیوتراپی دانشگاه تربیت مدرس ، در مورد پوکی استخوان اولیه و ثانویه گفت: پوکی استخوان یا پوکی استخوان کاهش تراکم و قدرت استخوان است که کاهش می یابد. تراکم و قدرت استخوان می تواند خطر شکستگی را افزایش دهد.

وی گفت: “این زمانی اتفاق می افتد که روند جذب استخوان سریعتر از تولید استخوان باشد.” اگر پوکی استخوان به خودی خود شروع شود ، پوکی استخوان اولیه نامیده می شود و اگر علت دیگری ایجاد کند ، پوکی استخوان ثانویه نامیده می شود.

این متخصص فیزیوتراپی افزود: پوکی استخوان اولیه با گذشت زمان با افزایش سن از چهل سالگی به بعد شروع می شود یا پس از شروع یائسگی در زنان اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: پوکی استخوان ثانویه به دلیل برخی بیماری ها مانند مشکلات کبدی ، پرکاری تیروئید ، بیماری کلیوی و مصرف برخی از داروها مانند استفاده طولانی مدت از کورتون یا هپارین ایجاد می شود ، این نوع پوکی استخوان در هر سنی ممکن است رخ دهد

یکی از اعضای کارگروه کمیته علمی انجمن فیزیوتراپی ایران اظهار داشت: عوامل مختلفی باعث پوکی استخوان می شوند که برخی از آنها تغییرناپذیر هستند در حالی که با مشاهده برخی موارد و کاهش خطر پوکی استخوان برخی از عوامل دیگر از بین می روند.

وی به عوامل غیرقابل تغییر از جمله کاهش وزن ، سابقه خانوادگی ، افزایش سن و نژاد اشاره کرد و گفت: با تغییر عواملی مانند مصرف کلسیم ، سیگار کشیدن ، کم تحرکی و عدم استفاده از نور خورشید می توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد.

بحرپیما گفت: “مهمترین هدف فیزیوتراپیست ها در مقابله با پوکی استخوان ، کاهش سرعت پیشرفت بیماری است و سپس کمک به افزایش تراکم استخوان است.”

وی ادامه داد: فیزیوتراپیست ها برای درمان این بیماران از ورزش درمانی و الکتروتراپی استفاده می کنند. این روش های درمانی باعث کاهش درد ، وضعیت صحیح قرارگیری بدن یا وضعیت بدن و افزایش تراکم استخوان در بیماران می شود.

وی گفت: مطالعات متعدد نشان داده است که ورزش سبک مانند پیاده روی تأثیر بسیار کمی در پوکی استخوان دارد. بنابراین ورزش توسط بیمار یا غیر فیزیوتراپیست نه تنها بیماری را درمان نمی کند بلکه ممکن است باعث شکستگی استخوان در اثر ورزش نامناسب شود.

وی افزود: فیزیوتراپیست ها با توجه به دانش آنها ، از ماهیت بیماری و اثرات ورزش آگاهی كامل دارند و ورزش هایی متناسب با شدت پوكی استخوان را تجویز می كنند و با تركیب ورزش درمانی و الكتروتراپی ، نتایج بسیار خوبی در درمان ایجاد می كنند. پوکی استخوان. ”

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس افزود: استفاده از دستگاه هایی مانند مگنت تراپی نیز می تواند در درمان بیماری و افزایش تراکم استخوان کمک کند ، اما همیشه باید بخاطر داشت که درمان اصلی این بیماری به ورزش بستگی دارد درمان و ورزش. ”

وی در پایان خاطرنشان کرد: تمام اقدامات درمانی هنگامی موثر خواهد بود که عوامل مستعد کننده و مستعد کننده بیماری به حداقل برسد ؛ بنابراین ، این بیماران باید سبک زندگی خود را تغییر دهند و موارد زیر را رعایت کنند: در رژیم روزانه خود از غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر و ماست استفاده کنید. یک زندگی فعال داشته باشید و حداقل روزانه چهل دقیقه ورزش کنید ؛ از استعمال سیگار خودداری کنید ؛ از نور خورشید دور نشوید ؛ بیماری های مربوط به پوکی استخوان را کاملاً درمان کنید و با پزشک خود مشورت و اعتماد کنید


“پایان پیام”

admin

ماسک تا ۹۵ درصد از ابتلا کرونا پیشگیری می‌کند

مقاله قبلی

۳ واکسن انسانی تا آخر امسال تولید خواهند شد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در کلينيک