دانشگاه و كنكور

بررسی و تحقیق بر روی داروهای طب ایرانی تاثیر گذار برای کرونا

به گزارش مجله مدیکال آنلاین،در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه ای با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وزیر بهداشت ، رئیس سازمان غذا و دارو و اساتید برجسته طب ایرانی برگزار شد.

سعید رضا ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، در ابتدای این نشست با اشاره به مباحث نادیده گرفتن امکانات طب سنتی و طب مدرن ، افزود: “طب مدرن خدمات و فرصت های زیادی دارد ، به عنوان مثال افزایش جمعیت جهان طی 14 قرن گذشته و افزایش امید به زندگی در جهان به عنوان یکی از مشخصه های برجسته خدمات برجسته پزشکی مدرن در جهان است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه از آغاز قرن میلادی منحنی جمعیت جهان تا چند قرن ثابت بوده است، ادامه داد: در اواخر قرن هجدهم میلادی (۱۷۷۰) متوسط امید به زندگی ۲۶ سال بوده، اما از ۱۹۴۰ به بعد شتاب افزایش جمعیت و امید به زندگی اتفاق افتاده است. در حال حاضر جمعیت جهان ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر است، در حالیکه در سال ۱۷۷۰ جمعیت جهان حدود ۷۸۰ میلیون نفر بوده است. این افزایش جمعیت محصول دانش سلامت و درمان و پیشرفت دانش پزشکی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به تخریب محیط زیست و گسترش بیماری‌های جدید در پی توسعه زندگی صنعتی، تصریح کرد: در عین حال طب مدرن در تأمین سلامت مردم، درمان، پیشگیری، افزایش امید به زندگی و… موفق بوده و البته افزایش سواد سلامت مردم، توسعه امکانات زندگی و سایر عوامل جانبی نیز در این امر مؤثر بوده است.

طب سنتی و یا طب ایرانی حکمت مبناست

عاملی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد طب سنتی بیان کرد: طب سنتی و یا طب ایرانی حکمت مبناست، تاریخ بسیار گسترده و روش‌های علمی و مؤثر برای درمان انواع بیماری‌ها در جهان دارد. اینکه از آن با تعابیر تحقیر کننده یاد می‌شود جای تعجب دارد و تقلیل طب سنتی به دمنوش و انواع گیاهان درمانی، علی‌رغم دامنه گسترده آن واقعاً جای تعجب دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد صدور مجوز برای تولید دارو‌های سنتی گفت: از ۳۰ داروی طب ایرانی (سنتی) پیشنهاد شده برای درمان کرونا ۴ دارو موفق به کسب مجوز شده‌اند.

او افزود: از آن طرف دارو‌های پیشنهادی طب مدرن برای درمان کرونا نیز مسیر علمی و دقیقی را طی می‌کنند که ضرورت دارد برای تنویر افکار عمومی اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد.

ضرورت تقویت طب سنتی در دانشگاه‌ها

محمدرضا شمس اردکانی دبیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار اساتید دانشگاه‌ها گفت: در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و فرمایشات ایشان و همچنین اسناد بالادستی نظام مانند سند نقشه جامع علمی کشور و سند گیاهان دارویی و طب سنتی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، به طب سنتی اهمیت و اعتبار بخشیده شده است.

او افزود: ۹ ویدیو کنفرانس با پزشکان درگیر با کرونا در چین برگزار شده و مسئولان تیم پزشکی درمان کرونا در ووهان چین تاکید داشتند که در درمان ۹۰ درصد بهبودیافتگان از تلفیق طب سنتی و طب مدرن همزمان استفاده شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: با جلوگیری از حرکت‌هایی که بر ضد طب سنتی انجام می‌شود دیگر نیاز به تقویت آن نداریم.

شمس اردکانی پیشنهاد داد: در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا یک گروه ۵ نفره طب سنتی با حضور نماینده وزارت بهداشت عضویت داشته باشند.

او با بیان اینکه طب سنتی برای خود مراقبتی و سبک زندگی در دوران کرونا حرف جدی دارد، تأکید کرد: باید طب سنتی را در دانشگاه‌ها تقویت کرد چرا که مشکلات پیش آمده به دلیل غیر علمی و غیر آکادمیک شدن طب سنتی است.

دبیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران پیشنهاد داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته‌ای برای اجرایی شدن اسناد و تهیه گزارش پیشرفت کار تشکیل دهد.

گنجینه طب ایرانی تعارضی با طب مدرن ندارد

همچنین محمد عبادیانی استاد دانشکده طب ایرانی دانشگاه تهران ضمن انتقاد از عنوان طب سنتی برای مکتب طب ایرانی گفت: اعتبار این دانش بسیار مهم است که با نامگذاری طب سنتی جایگاه این طب، تضعیف شده است در حالی که این طب قرن‌ها جهان را اداره کرده و کشورمان نیز در این طب کاملاً مستقل است و وابستگی ندارد.

او افزود: گنجینه طب ایرانی تعارضی با طب مدرن ندارد، ولی مزیت‌های خاص خود را دارد. این دانش توجه به سبب بیماری و درد است. در این نگاه درمان به عنوان از بین بردن سبب درد و مسکن‌های شیمیایی ازاله سبب نمی‌کند بلکه تسکین بخش موقت هستند.

او ادامه داد: عدم تخصیص بودجه کافی به دانشکده طب سنتی و نبود مرکز تحقیقاتی مستقل در این حوزه از جمله موانع پیش روی مکتب طب ایرانی است.

عبادیانی تأکید کرد: ضرورت دارد مراکز تحقیقاتی مستقل برای طب ایرانی تأسیس و زنجیره این دانش حکمت مبنا، کامل و تقویت شود و دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی طب ایرانی با کمک ابزار و امکانات زنجیره طب ایرانی را تکمیل کنند.

طب سنتی و طب مدرن نسبت به هم بدبین هستند

در ادامه محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تصویب سند ملی گیاهان دارویی در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این سند یک نظام تعریف شده و تمام اجزای مورد نیاز برای طب سنتی در آن مورد توجه قرار گرفته است و دانشکده‌های طب سنتی هم بر همین مبنا در کشور راه ‌اندازی شدند.

او با بیان اینکه گاهی اوقات طب سنتی و طب مدرن نسبت به هم بدبینی دارند، افزود: کسی که کتاب هاریسون را آتش می‌زند ضد علم است و از آن طرف نیز کسی که دیگران را در طب سنتی یا طب ایرانی زیر سوال می‌برد حرف غیر علمی می‌زند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه افراد متعددی از متخصصان اهل علم کشور مواجه می‌شویم که برای کمک به درمان کرونا پیشنهاد دارند، افزود: سامانه‌ای در وزارت بهداشت برای دریافت پیشنهادات تخصصی در درمان کرونا، تولید دارو و واکسن و… ایجاد شود.

مخبر تأکید کرد: عدم انسجام در تولید واکسن و فرآورده‌های بیولوژی در کشور باعث بروز مشکلات خواهد شد.

او تصریح کرد: جایگاه طب ایرانی و سنتی با پشتیبانی وزارت بهداشت به صورت یک جریان مستقل نظام‌مند و استاندارد، حمایت شود.

جمهوری اسلامی ایران رتبه پنجم جهان را در طب سنتی دارد

در ادامه حسین رضایی‌زاده رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: طبق گزارش نشریات معتبر علمی کشورمان در حوزه فارماکولوژی به موفقیت‌های خوبی دست یافته است و ایران رتبه پنجم جهان را در طب سنتی دارد.

او با اشاره به سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی افزود: طبق این سند ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور وظیفه رصد اجرایی شدن سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی را بر عهده دارد و ضرورت دارد گزارش پیشرفت کار در ستاد نقشه جامع ارائه شود.

رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: برای اجرایی شدن سند ملی گیاهان دارویی، نیاز است هماهنگی‌های بیشتری بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و وزارت بهداشت انجام شود.

 ۶۰ درصد کل خدمات پزشکی چین از طب سنتی است

همچنین محسن ناصری مدیر گروه طب سنتی دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد، با تأکید بر اهمیت سبک زندگی و تغذیه اظهار کرد: تعدیل غذا به عنوان یکی از روش‌های غذا درمانی که توسط حکیمان ایرانی بار‌ها به آن تأکید شده در بسیاری از ژورنال‌های معتبر علمی منتشر شده است.

مدیر گروه طب سنتی دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد بیان کرد: ۶۰ درصد کل خدمات پزشکی چین از طریق طب سنتی چینی است.

ناصری ادامه داد: تصویب ۲ واحد درسی طب سنتی برای تمام رشته‌های پزشکی از اقدامات مثبت پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای تقویت طب سنتی بوده است.

او بر ضرورت حفظ شأن طب ایرانی تأکید کرد و گفت: اینکه معاونت طب سنتی به دفتر طب ایرانی و مکمل تنزل پیدا کرده خلاف سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی است.

طب ایرانی برای پیشرفت بیشتر نیازمند تعامل با علوم دیگر است

عباس حاجی آخوندی، مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه سلامت اظهار کرد: تولید هزاران فرآورده گیاهی و طب سنتی دستاورد مهمی برای کشور است چرا که در ادوار گذشته شاهد چنین پشرفتی نبودیم.

او افزود: در حوزه طب ایرانی به یک زنجیره نیاز است و ضرورت دارد امکانات و ابزار‌های لازم در خدمت طب سنتی ایجاد شود.

مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بهداشت و درمان تأکید کرد: طب ایرانی برای پیشرفت بیشتر نیاز به آزمایش و تعامل با سایر علوم دارد.

در پایان این جلسه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آزمایشات بالینی داروهای ایرانی خصوصاً داروهای موثر در پیشگیری و درمان ویروس کرونا باید تسریع شود.

admin

فعال سازی مجدد شورای تحول و نوسازی سیستم آموزشی

مقاله قبلی

سلول‌های بنیادی- کمکی برای درمان نازایی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *