دسته‌بندی نشده

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شرایط کرونایی

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی ویروس کرونا در مورد احتمال برگزاری 1400 انتخابات ریاست جمهوری و پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات طی دو روز به خبرنگاران گفت: ما باید اهمیت برگزاری انتخابات و سلامت مردم را مطابق با دستور مقام معظم رهبری ترکیب کنیم. رهبری بهداشت بر همه مسائل اولویت دارد.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: “باید توجه داشت که در جریان انتخابات بیماری عروق کرونر چگونه است ، زیرا ما بیماری کرونر قلب را در کشور با توجه به شرایط تعریف می کنیم و اکنون بیماری عروق کرونر قلب با 1 دسامبر بسیار متفاوت است ، نه بطور کلی”. غیر قابل مقایسه است.

شرایط وزارت بهداشت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

معاون وزیر بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: “ما امیدواریم که وضعیت بیماری عروق کرونر قلب در انتخابات ریاست جمهوری 1400 در سطح نگران کننده ای باشد. در حقیقت ، اگر در جریان انتخابات ریاست جمهوری 1400 شرایط کرونر در کشور زرد باشد ، می توانیم انتخابات را با تمهیدات و تدابیر اندیشیده شده برگزار کنیم ، به عنوان مثال انتخابات ریاست جمهوری 1400 در شرایط باز برگزار می شود و تا آن زمان ، امکان برگزاری انتخابات الکترونیکی را در نظر بگیرید. در حال حاضر من از امکان برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی مطلع نیستم.

سخنگوی ستاد ملی کرونا تأکید کرد: پیش بینی ایالت کرونا در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 کار بسیار دشواری است و قضاوت در آن خیلی زود است.

احتمال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دو روز

من باید بگویم؛ پیش از این ، جمال ارف معاون سیاسی وزیر امور داخله با اشاره به زمان انتخابات ریاست جمهوری در ژوئن 1400 گفته بود: “اصل این است که انتخابات ساعت 14:00 در تاریخ 28 ژوئن برگزار شود و انتخابات حتی یک روز به تعویق نیفتد.” علاوه بر این ، ما در زمینه تبلیغات و حضور هواداران و کاندیداها در صحنه های مختلف انتخابات خواهیم داشت و مانند دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی ، ممنوع خواهد بود.

معاون وزیر امور داخله اظهار داشت: “با توجه به وضعیت تاج و با فرض وجود این بیماری در کشور در آن زمان ، پیشنهادها و سناریوهای مختلف در دست بررسی است و پیشنهاد ما مربوط به زمان و مکان انتخابات است”. یکی از پیشنهادات ما افزایش زمان رأی گیری از یک روز به دو روز است ، یعنی افزایش تعداد روزهای رأی گیری.

وی گفت: “البته قانون اجازه نمی دهد ظرف دو روز انتخابات برگزار شود ، اما ستاد ملی ویروس کرونا می تواند با تصویب این موضوع (دو روز قبل از انتخابات) دست ما را در این زمینه باز کند و پیشنهاد دیگر ما افزایش تعداد مراکز رای دهی است. ” این بدان معناست که اگر 60 هزار شعبه داشته باشیم می توانیم این تعداد را به 80 هزار شعبه برسانیم.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منوط به تایید ستاد ملی مقابله با کرونا

وی گفت: “اجرای این پیشنهاد باید توسط شورای نگهبان تأیید و توسط ستاد ملی ویروس کرونا تصویب شود.” در صورت موافقت شورای نگهبان ، پیشنهاد ما باید توسط ستاد ملی ویروس کرونا تصویب شود ، زیرا گفته های آن ستاد با گفته های شورای عالی امنیت ملی مطابقت دارد.

علاوه بر این ، وزارت داخله در حال انجام چهار انتخاب مهم در ژوئن 1400 است ، در حالی که روند برنامه ریزی کشور ادامه شیوع تاج را پیش بینی می کند. دو گزینه برای دوره سیزدهم ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور و دو گزینه بین دوره مجلس شورای اسلامی و دوره موقت مجلس خبرگان در برخی استانها. این همزمانی اجتناب ناپذیر خواستار سیاست ها ، برنامه ها و به حداقل رساندن تأثیر اپیدمی تاج در چهار ستون انتخابات است ، یعنی. مشارکت در مورد سلامتی ، رقابت و ایمنی است.

بر همین اساس ، چند روز پیش ، وزارت کشور در یک کنفرانس تلفنی اعلام کرد که براساس نظرات و پیشنهادات دانشگاهیان ، فعالان سیاسی ، احزاب و رسانه ها در روند توسعه و اتخاذ سیاست ها ، برنامه ها و اقدامات مناسب برای برگزاری 1400 انتخابات تاج از نظر ظرفیت قانونی ، انتخابات قوانین و مقررات کشور ، تغییر در روش ثبت نام نامزدها برای انتخابات ، فرصت ها و مشکلات انتخابات الکترونیکی ، تغییر رویکردها و روش های مبارزات انتخاباتی مطابق با پروتکل های تاجگذاری ، مکانیسم های موثر برای افزایش مشارکت در انتخابات ، تغییر در روش های رای گیری (رأی دادن) و شمارش آرا برای انتخابات و تغییر رویکردها و روش های تأیید انتخابات در زمینه اپیدمی کرونا.

admin

در دوران کرونا درآمد داروخانه ها کم شده است

مقاله قبلی

همکاری بیمه سلامت برای ساخت 100 تیزر تبلیغاتی برای بیماری کرونا

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *