دسته‌بندی نشده

دو واکسن کرونای ایرانی در مرحله ی آزمایش فاز انسانی هستند

به گزارش مجله مدیکال آنلاین، جلیل کوهپایه زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران،  در مورد روند تولید واکسن ایرانی گفت: چندین گروه در کشور روی این موضوع کار می کنند و دانشگاه ها برای انجام این کار با دانشمندان همکاری می کنند ، طبیعتاً به دلیل آب و هوا می توانیم نمونه ها و سویه های نزدیک به هموطنان ما ، اکنون واکسن کرونا وارد فاز انسانی و بخش آزمایشات بالینی شده است و در دانشگاه علوم پزشکی ایران ما در حال انجام دو آزمایش بالینی در بحث انسان هستیم ، یکی از آنها را امضا کردیم و دیگری موافقت کرد که استفاده شود دانشگاه به عنوان یکی از مکانهای آزمایشی من دقیقاً در حال آزمایش دو واکسن هستم.

وی در مورد شکل این همکاری گفت: در واقع ما به عنوان دانشگاه با سایر همکاران از چرخه تولید که در بحث ویروس شناسی و فناوری فعال هستند همکاری می کنیم ، زیرا در زمینه آزمایش و مداخلات انسانی ، این همکاری اکنون لازم است. ” بسیاری از افراد داوطلب انتخاب کاندیداهای مناسب شده اند ، اما خطرات مربوط به هر اقدامی وجود دارد. ما نمی توانیم بگوییم که در حال آزمایش واکسن هستیم ، هیچ خطری وجود ندارد ، حتی واکسن هایی که امروزه وجود دارند می توانند عوارض جانبی داشته باشند اما به ندرت عوارض جانبی عصبی یا خاص خود را دارند.

وی افزود: البته این عوارض در مقابل اثرات مثبت واکسن به حساب نمی آیند ، این عوارض بسیار محدود است و می تواند یک در یک میلیون باشد و بسیار بعید است اما بعید می دانم همه آنها لزوماً کاندیدا باشند. ، یک فرد مبتلا به ویروس. ” کرونا دیگر کاندیدا نیست ، طبیعتاً ما فراخوان را اعلام کردیم و یک سری ارجاع در بخشهای بهداشت داریم ، این کاملاً داوطلبانه است ، افراد از طریق تماس نیز جذب می شوند ، زیرا شخصی که این کار را انجام می دهد نه تنها به سلامتی خود احترام نمی گذارد به تولید یک محصول بهداشتی در جامعه کمک کنید.

کوهپایه زاده در مورد روشهای مختلف تولید واکسن نیز خاطرنشان کرد: نوع واکسن با توجه به روش تولید متفاوت است ، در واقع به نحوه تهیه محصول ویروس برای تبدیل شدن به واکسن ، روش نوترکیب یا ویروس کشته شده و غیرفعال شده بستگی دارد. البته مکانیسم تولید این واکسن ها از نظر فنی متفاوت است ، اما از نظر اثربخشی تفاوت چندانی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی معتقد نیستند که ایران توانایی واکسن سازی دارد ، گفت: این محصول باید باور شود زیرا برخی از ما ایرانی ها شک داریم ، در بخشهای دیگر فکر نمی کنیم که بتوانیم ، اما امروز ما ما در بخشهای مختلف صنایع دارویی ، غذایی ، هوافضا ، تجهیزات و تجهیزات پزشکی خودکفا شده ایم. البته رسیدن به ابزار دقیق ممکن است مدتی طول بکشد اما امروزه واکسنی برای این اعتماد به نفس وجود دارد. اما باید اعتماد به نفس داشته باشیم که ما ظرفیت داریم ، شاید از نظر فناوری به یک سری کمک نیاز داریم ، اما از نظر دانش علمی و فنی این ظرفیت وجود دارد ، ما دانشمند هم داریم و انشاالله به زودی تولید خواهد شد. اگر این زیرساخت ایجاد شود ، می توانیم بر اساس آن واکسن های دیگری تولید کنیم ، زیرا در حال حاضر واکسن های تولید داخل داریم ، اما از این پس می توانیم در واکسن های ویروسی و ویروس های حاد تنفسی و فن آوری های جدید مانور بیشتری بدهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه واکسن های خارجی نیز از طریق وزارت بهداشت سفارش داده می شوند ، گفت: همه دنیا به دنبال واکسن هستند ، کشورها در تلاشند مقدار بیشتری از این واکسن ها را وارد کنند اما با این وضعیت تحریمها و میزان واردات “. اگر کشوری واکسن مخصوص به خود را داشته باشد ، می تواند در سیستم جهانی اولویت بهتری را برای خود تعیین کند.

کوهپایه زاده با اشاره به اینکه در این زمان چاره ای جز کاهش اجتماعات انسانی نداریم ، گفت: با دو هفته تعطیلی می توانیم گردش ویروس را کاهش دهیم ، در این مرحله باید با جلسات اجباری این چرخه را کاهش دهیم. ما در دام موفق شدیم که در صورت موفقیت این چرخه را گسترش ندهیم ، این توانایی ویروس را برای حرکت محدود می کند. ما همچنین از طریق رئیس دانشگاه های علوم پزشکی نامه ای به وزارت بهداشت نوشتیم ، زیرا تصمیم گیری توسط ستاد ملی کرونا انجام می شود و امیدواریم که به زودی این تصمیم خوب گرفته شود.

admin

نشانه های قند خون بالا چیست؟

مقاله قبلی

ضرورت پروهیز از ترددها و تجمع‌های غیرضروری

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *