دسته‌بندی نشده

زمان تزریق واکسن کرونای ایرانی

مینو محرز ، عضو کمیته علمی در مقر کرونا گفت: “رایج ترین سوالی که مردم این روزها از ما می پرسند مربوط به واکسن است.” 5٪ از افراد مبتلا به این بیماری که به بیمارستان می روند به ICU مراجعه می کنند و می میرند. ماهیت این بیماری هنوز به هیچ درمانی پاسخ نداده است.

محرز ادامه داد: با توجه به اطلاعات علمی موجود ، این بیماری با واکسیناسیون برطرف می شود. بهترین راه این است که برای محافظت از مردم واکسن بزنید. وقتی سطح ایمنی عمومی به 70٪ برسد ، هجومی برای بستری شدن در بیمارستان وجود نخواهد داشت.

یکی از اعضای کمیته علمی در مقر کرونا درباره تلاش های ایران برای تولید واکسن کرونا گفت: واکسن کرونا تمام مراحل سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق را با موفقیت پشت سر گذاشته و موفقیت آمیز بوده است. در مرحله آزمایش حیوانات و در حال حاضر مرحله انسانی این واکسن آغاز شده است. ”

محرز افزود: سایر واکسن های ایرانی در انتظار تأیید کمیته اخلاق هستند و همه این واکسن ها نیز از سازمان بهداشت جهانی تأیید شده اند. همه این نتایج پس از روند انسانی به سازمان بهداشت جهانی ارسال می شود. این واکسن که به مرحله آزمایش انسانی رسیده است ، در یکی از شرکت های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تولید شده است.

وی افزود: واکسن کرونا ایرانی در حال آماده سازی برای آزمایش بالینی است. کسانی که داوطلب واکسیناسیون در سنین 18 تا 50 سال می شوند ، در صورت سالم بودن می توانند مرحله اول واکسن را دریافت کنند. فراخوان این تزریق در ژانویه اعلام خواهد شد تا بتوانیم شروع به کار کنیم. خوشبختانه چون این واکسن از ویروس میرایی استفاده می کند مشکلی ایجاد نمی کند اما باید یک آزمایش بالینی انجام شود.

محرز گفت: “ما معتقد نیستیم که این به این دلیل است که واکسن یک ویروس ضعیف شده است و اگر در حیوانات خوب عمل کند ، به طور کلی بی خطر است ، اما قطعاً روی انسان آزمایش خواهد شد.” اثر بخشی و عوارض جانبی واکسن در یک کارآزمایی بالینی اندازه گیری می شود. اگر اثر واکسن بالای 70٪ باشد ، برای ما کافی است. واکسن کرونا ایرانی ، چون هیچ عارضه جانبی در حیوانات ندارد ، در انسان هیچ عارضه ای نخواهد داشت.

امکان وارد کردن واکسن‌های خارجی به ایران وجود ندارد

وی در مورد استفاده از واکسن های خارجی گفت: واردات واکسن خارجی به ایران امکان پذیر نیست ، زیرا این واکسن ها به منجمد در 20 و منفی 70 درجه احتیاج دارند که به هیچ وجه قابل حمل نیست. واکسن ساخت انگلیس هنوز ناشناخته است و واکسن های چینی و روسی مانند ما هستند که از ویروس ضعیف شده استفاده می کنند. همچنین درست نیست که واکسن خارجی بهتر از واکسن داخلی است. مردم باید از این باورهای غلط خلاص شوند و بدبینی خود را نسبت به محصولات ایرانی کنار بگذارند. من در آزمایش بالینی این واکسن شرکت کرده ام و می توانیم با اطمینان به مردم بگوییم که این واکسن قابل اعتماد است و می توان از آن استفاده کرد.

محرز افزود: تمام تولیدکنندگان این واکسن نخبه و جوانان کشور هستند. در ابتدای شیوع کرونا ، ایالات متحده واردات دارو را به این کشور ممنوع کرد. در این شرایط باید خودکفا باشیم. اکنون ما داروی کرونا و کیت تشخیصی کرونا را در کشور داریم که همان کارایی داروهای خارجی را دارد. شهید محسن فخری زاده تمام تلاش خود را کرد تا زیرساخت های تولید کیت های کرونا را ایجاد کند.

یکی از اعضای کمیته علمی در مقر کرونا با اشاره به اظهارات خود در مورد پرداخت دیه به افرادی که داوطلبانه واکسن ایران را تزریق می کنند ، گفت: “من در این مورد اشتباه کردم ، اما این مسائل برای کمیته اخلاق مهم است.”  با این حال ، این واکسن ها کشنده نیستند زیرا ویروس ضعیف شده است. این واکسن ها آزمایش شده اند و هرگز ثابت نشده است که باعث مرگ می شوند.

محرز در مورد انتقاد مردم از مقامات برای تزریق واکسن کرونا ایرانی اظهار داشت: اگر آلوده به کرونا نبودم این واکسن را به خودم تزریق می کردم. یکی از شرایط دریافت واکسن ، عدم ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب است. در ایران معمول است که تزریق کننده ها ابتدا خود را تزریق می کنند.

وی افزود: اگر بخواهیم واكسنی را براساس سهمیه هایی كه سازمان بهداشت جهانی به ما داده خریداری كنیم ، اولاً مقدار آن زیاد نیست و ثانیا تا ژوئیه 1400 وارد كشور ما نمی شود. اکنون وضعیت انتقال بیماری بسیار بهتر شده است. قبل از محدودیت ها ، میزان انتقال بسیار بالا و میزان مراجعه بسیار زیاد بود. در 45 سال پزشکی که داشته ام ، هرگز ندیده ام که این حجم از بیماران سخت و مرگ و میر با هم ترکیب شده باشد.

عضو کمیته علمی ستاد کرونا ادامه داد: اگر 97٪ افراد جامعه از ماسک استفاده کنند مشکلی نخواهیم داشت. رستوران ها و سالن های بدنسازی بدترین مکان هایی هستند که به هیچ وجه نباید باز شوند ، اما متأسفانه شاهد حضور پرشور مردم در رستوران هستیم. ویروس کرونا نیز از طریق گفتار از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

محرز در ادامه خطاب به مردم گفت: “کمی بیشتر صبر کنید ، ما به پایان Covid 19 نزدیک می شویم. اقدامات مردم تعیین ورود به مرحله شدید بیماری عروق کرونر قلب است. تنها راه شکست ویروس واکسیناسیون است.

admin

برای ایمن شدن کشور باید حداقل 75 درصد از مردم واکسینه شوند

مقاله قبلی

انتصاب اعضای کمیته مشورتی رصدخانه حوزه بهداشت

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *