بهداشت و درمان

سازمان جهانی بهداشت راجع به مرگبارترین بیماری‌هایی که قابل کنترل هستند هشدار داد

به گزارش خبرنگار پزشکی مجله مدیکال آنلاین بنا به گزارش هایی که از سمت سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است ، سالهاست که جهان با سرخک و فلج اطفال مبارزه می کند. این دو بیماری از کشنده ترین بیماری های گذشته است.

با وجود واکسن این دو بیماری ، همه کشورهای دنیا دسترسی یکسانی به این واکسن ندارند. به عنوان مثال ، سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که فقط در سال 2018 ، بیش از 140،000 نفر بر اثر سرخک جان خود را از دست داده اند. بنابراین انجام فرآیند واکسیناسیون عمومی در برابر بیماری های قابل کنترل بسیار مهم است.

سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) اخیراً خواستار اقدام فوری برای کنترل و جلوگیری از شیوع سرخک و فلج اطفال شده اند. این دو سازمان هشدار دادند که شیوع جهانی ویروس کرونا نباید مانع از مبارزه با این دو بیماری زا شود. اختلال در واکسیناسیون عمومی در سراسر جهان به دلیل همه گیری کوید 19 ، زندگی میلیون ها کودک را در معرض بیماری های قابل کنترل (قابل واکسیناسیون) قرار داده است.

این دو سازمان گفتند که برای واکسیناسیون و مبارزه با سرخک و فلج اطفال در فقیرترین کشورهای جهان به 655 میلیون دلار نیاز دارند. می بینیم که ویروس کرونا ویروس مبارزه با این دو بیماری را مختل کرده است. بنابراین ، بودجه 400 میلیون دلاری برای واکسیناسیون فلج اطفال و 255 میلیون دلار برای سرخک در کشورهای فقیر بسیار مهم است. ما در این زمینه نیاز به اقدام فوری داریم.

تدروس آدنوم ، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت: “برخلاف ویروس کرونا ، ما ابزار و دانش لازم برای مبارزه با بیماری هایی مانند سرخک و فلج اطفال را داریم.” اکنون تنها آنچه لازم است تأمین اعتبار و استفاده از این ابزارها و دانش برای مبارزه با این دو بیماری است. اگر موفق شویم ، می توانیم تأیید کنیم که جان کودکان را نجات داده ایم.

وی گفت: بیماری های کشنده دیگری نیز وجود دارد که زندگی میلیون ها کودک را به خطر می اندازد. به همین دلیل ما از کشورهای جهان خواستیم که در این زمینه سریع اقدام کنند. ما برای از سرگیری واکسیناسیون عمومی در فقیرترین کشورهای جهان به بودجه نیاز داریم.

90٪ کشورها به دلیل شیوع Covid 19 اجرای برنامه های بهداشت عمومی را متوقف کرده اند. این می تواند در مدت زمان کوتاهی مشکلات بهداشتی کشورها را در دهه های اخیر برطرف کند.

داده های آماری سازمان بهداشت جهانی برای بیش از 100 کشور نشان می دهد که برنامه های بهداشت عمومی از ماه مه تا ژوئیه قطع شده است. در این میان ، برنامه واکسیناسیون عمومی با 70٪ ، پزشک خانواده و برنامه مراقبت های مرتبط با 68٪ و مراقبت های مربوط به پیشگیری و تشخیص سرطان در جامعه با 55٪ در این روند قطع شده است از اجرا

این سازمان تأکید کرد که منطقه مدیترانه شرقی ، شامل کشورهایی مانند افغانستان ، یمن و سوریه و همچنین آفریقا و جنوب شرقی آسیا ، کشورهایی هستند که از زمان شیوع ویروس کرونا بیشترین آسیب را به برنامه های بهداشت عمومی خورده اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می گوید با افزایش تعداد کشته شدگان ویروس کرونا در جهان ، به دلیل قطع برنامه های بهداشت عمومی ، در برخی از مناطق جهان تعداد بیماری های دیگر نیز در حال افزایش است. در صورت ادامه این روند ، شاهد افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های قابل پیشگیری طولانی مدت خواهیم بود و این حتی پس از پایان اپیدمی کرونا می تواند کشورها را تحت تأثیر قرار دهد.

پیش از این ، سازمان بهداشت جهانی در مورد لغو برنامه های واکسیناسیون سالانه در سراسر جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا هشدار داده بود. به گفته این سازمان ، میزان ایمن سازی کودکان در برابر بیماری هایی مانند سرخک ، کزاز و دیفتری به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا به طرز چشمگیری کاهش یافته است. به همین دلیل است که شاهد مرگ میلیون ها کودک در جهان هستیم.

تدروس آدنوم ، مدیر سازمان بهداشت جهانی گفت: “مرگ و میر نوزادان در اثر عدم واکسیناسیون می تواند بسیار بیشتر از شیوع ویروس کرونا باشد.”

دلیل اصلی این وقفه و اختلال در روند واکسیناسیون ، کمبود تجهیزات پزشکی لازم برای محافظت از پرسنل پزشکی است. محدودیت های سفر و تعداد کم پرسنل بهداشتی در برخی کشورها نیز از دیگر دلایل قطع روند واکسیناسیون عنوان شده است. این عوامل منجر به توقف یا بسته شدن کامل مصونیت عمومی در این کشورها شده است.

این گزارش می افزاید که حداقل 30 برنامه واکسیناسیون سرخک در معرض خطر لغو قرار دارند ، که می تواند منجر به همه گیری جهانی شود. قبل از شیوع ویروس کرونا ، تعداد موارد سرخک در جهان در حال افزایش بود. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، فقط در سال 2018 ، نزدیک به 10 میلیون نفر به سرخک آلوده شدند و 140 هزار نفر که اکثر آنها کودک بودند ، جان خود را از دست دادند.

سازمان بهداشت جهانی به شدت نگران است که فقدان واکسیناسیون عمومی منجر به مرگ گسترده از بیماری های قابل کنترل شود. طبق داده های این سازمان ، در سال 2019 و قبل از شیوع ویروس کرونا ، سالانه 14 میلیون کودک در جهان واکسینه نمی شوند. بیشتر این کودکان در آفریقا زندگی می کردند و به برنامه های بهداشت عمومی دسترسی نداشتند.

کارشناسان تأکید می کنند که توقف روند واکسیناسیون عمومی و همچنین اجرای برنامه های بهداشتی در جامعه می تواند قربانیان بیشتری نسبت به ویروس کرونا در جهان داشته باشد.

admin

آخرین روش کشف شده برای تشخیص ویروس کرونا

مقاله قبلی

خدمات بیمه دانش آموزی حتی در تعطیلات مدرسه .

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *