بهداشت و درمان

سرانجام یک میلیارد یوروی کرونا چه شد؟

به گزارش خبرنگار مجله مدیکال آنلاین، با شیوع بیماری کرونا ، کشور با بحران جدی و عوارض ناشی از بیماری مانند هزینه های پزشکی ، تعطیلی مشاغل و غیره روبرو شد ، بنابراین دولت دیگر توانایی پرداخت هزینه های کلان کرونا از منابع بودجه کشور را ندارد. …

بنابراین ، در تاریخ 27 آوریل ، رئیس جمهور حسن روحانی پس از هزینه های سنگین کرونا ، در نامه ای به رهبر معظم انقلاب ، 1 میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی خواستار شد.

رهبر عالی درخواستی مبنی بر برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی و انتقال آن به وزارت بهداشت و بیمه بیکاری دریافت کرده است. در 7 آوریل 1999 ، رهبر با توقیف پول موافقت کرد. و محمد بیکر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه ، در توئیتر اعلام کرد که بانک مرکزی برای مقابله با عواقب شیوع ویروس کرونا ، بخش اول ریال معادل یک میلیارد یورو را از صندوق توسعه ملی اهدا کرده است.

در تاریخ 20 آوریل 1999 ، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در مورد تخصیص بودجه به وزارت بهداشت گفت: “به پیشنهاد دولت و تصویب مقام معظم رهبری ، بیش از 130،000 میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی به کرونا اختصاص داده شده است.”

اما در 23 مه 1999 ، سعید نماکی در توئیتر خود نوشت: “خدا را شکر ، به لطف فداکاری همکارانم در مبارزه با کرونا ، ما از قدرتمندترین کشورها جلوتر هستیم ، اما در مشکلات مالی و در مقایسه با کسانی که میلیاردها دلار هزینه کرده اند ، همکار من در خلق و خوی بد”. آنها می پرسند ، صندوق توسعه ملی یک میلیارد یورویی چه اتفاقی افتاد؟ …

در 23 اکتبر 1999 ، وزیر بهداشت گفت: “از یک میلیارد یورویی که مدیریت با آن موافقت کرده است ، من چند ماه است که چیزی غیر از سهم ناچیزی دریافت نکرده ام.


چه اتفاقی برای 1 میلیارد یورو کرونا افتاد؟

در یک برنامه رادیویی دادگاه دقیق و شفاف ، میزگردی برگزار شد. کیانوش جهانپور ، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت و فاطمه محمد ، دبیر اول کمیته بهداشت کنفرانس شورای اسلامی بجی (مفادی اسفندیار) و کارشناس بهداشت داریوش چیوائی  با وضوح بیشتری در موضوع ارز توزیع صندوق توسعه ملی کیا حضور یافتند.

داریوش چیوائی  ، متخصص بهداشت گفت: “متأسفانه ، عدم شفافیت داستانی غم انگیز است که سیستم سلامت ما در سایر سیستم های اقتصادی به حیات خود ادامه می دهد.” صندوق توسعه ملی کرونا سرمایه را به کشور تزریق می کند 10 میلیارد یورو اینكه كجا پول خرج شده و چرا وزیر بهداشت گفته است كه بودجه دریافت نشده است ، سوالی است كه نیاز به تأمل دارد و بررسی دقیق آن لازم است. با این حال ، شفافیت پایه و اساس توسعه اجتماعی و نهادی است ؛ اگر شفافیتی وجود نداشته باشد ، به معنای فساد است ، این یک نابرابری است که همیشه وجود دارد.

وی افزود: “کار بسیار مهمی که برخی کشورها در برخورد با کرونا انجام می دهند استفاده موفقیت آمیز از سیستم های IT و سیستم های الکترونیکی برای کنترل و غربالگری بیماری است.” اگرچه ما 25 سال قانون برای اجرای بهداشت الکترونیکی تصویب کرده ایم ضبط کنید ، اما تاکنون دولت مرد ما چنین کاری نکرده است.

چیوائی  در حال پاسخ به این است که آیا در عدم اجرای سوابق الکترونیکی بهداشت فسادی رخ داده است؟ وی گفت: “نکته مهم برای سیستم سلامت الکترونیکی ایجاد شفافیت است.” در واقع ، این قانون به وضوح به قانونگذار اشاره کرد که این هزینه ها در کجا هزینه می شود و این معمولا از بسیاری از مفاسد در سیستم بهداشت جلوگیری می کند. شاید اگر شفافیت وجود داشته باشد ، تکلیف میلیارد یورو مشخص شود و بی تردید میلیاردها تومان مورد پسند مردم قرار گیرد.

کمیته حسابرسی سرنوشت 1 میلیارد یورو کرونا را بررسی می کند

محمد بیگی ، دبیر اول کمیته بهداشت کنفرانس شورای اسلامی ، تاکنون چه مقدار از بودجه 1 میلیارد یورویی مدیریت شده توسط کرونا توسط وزارت بهداشت دریافت شده است؟ وی گفت: در جلسه ما در کمیته بهداشت مجلس ، رئیس کل بانک مرکزی ، نماینده وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه به ترتیب درصدی را پیشنهاد کردند ؛ نماینده وزارت بهداشت گفت که 27 درصد پرداخت شده است و نماینده سازمان برنامه و بودجه 33٪ ، نماینده بانک مرکزی 45٪ است. به دلیل تفاوت در میزان ارز پرداختی ، ما موضوع را برای پردازش دقیق و شفاف به دادگاه ارسال کردیم.

محمد بیگی گفت: “بودجه اصلی برای سرانه هزینه های پزشکی ، معوقات کارکنان و تجهیزات ضد کرونا است.” نمایندگان در نظر دارند یک میلیارد یورو تخصیص دهند ، نه برای تأمین پزشکی و تأمین اجتماعی ، بلکه برای بهداشت و کار تحت تأثیر کرونا. باید بگویم که ما به شدت از عدم شفافیت در دولت شکایت داریم. دیدگاه آنها درباره این کمیته اشتباه است.متاسفانه دولت آمار و ارقام خود را به روشنی اعلام نکرده است و نکته دیگر این که دولت هنوز در مورد عزم خود برای شروع جنگ تصمیمی نگرفته است و به نظر نمی رسد بحران را درک کند.

وزارت بهداشت 70 درصد از 1 میلیارد یورو را دریافت کرده است

جهانپور گفت که وزارت بهداشت تقریباً 60 تا 70 درصد از این سهم میلیارد یورویی را دریافت کرده است. وی گفت: “همه چیز به صورت شفاف اعلام می شود ؛ بخشی که به وزارت بهداشت اختصاص داده شده از همه جزئیات شفاف است. بیشتر بودجه برای کارمندان متخلف ، تجهیز بیمارستان ها به تجهیزات ، به روزرسانی سیستم های اکسیژن رسانی و اکسیژن رسانی ، افزایش ظرفیت تخت های ICU و افزایش تعداد دستگاه های تهویه.

جهانپور افزود: “وقتی بودجه كاملاً تخصیص یافت ، لیست پروژه ها به صورت كامل و شفاف ارائه می شود. اگرچه اطلاعات منتشر شده است ، اما آنها می توانند آن را در سیستم اطلاعات دسترسی آزاد مشاهده كنند.”

جهانپور با بیان اینکه نمایندگان گفتند که وزارت بهداشت آمار و اطلاعات را به طور كلی و مبهم در اختیار كمیته قرار داد ، گفت: “اطلاعات مربوط به کووید19 كاملاً شفاف است ، بنابراین این اطلاعات را به صورت شفاف در اختیار كمیته قرار داده است. “ام.

بودجه منظم وزارت بهداشت پرداخت نشده است

وی افزود: “آنچه می خواهم به آن اشاره كنم این است كه در هفت ماه نخست امسال ، از 7 تریلیون تومان بودجه اختصاص یافته به وزارت بهداشت و ردیف های غیرمرتبط با بیماری کرونا به وزارت بهداشت ، فقط 952 میلیارد توماس. رسانه ها غالباً در مورد 1 میلیارد یورو صحبت می کنند و بودجه منظم وزارت بهداشت پرداخت نشده است. ما باید از آنها بخواهیم که این هزینه را اصلاً محاسبه نکنند ، زیرا موارد بودجه وزارت بهداشت هنوز تهیه نشده است.

جهانپور در پاسخ به این سوال که آیا وزارت بهداشت از بودجه مدیریت بیماری کرونا برای کسری بودجه استفاده می کند ، گفت: “در هر صورت ، اقلام بودجه وزارت بهداشت باید در پایان سال تخصیص یابد.” دولت پرداخت بودجه و ردیف بودجه وزارت بهداشت را به تأخیر انداخته است. 6 تریلیون تومان عقب است و البته هر بودجه ای که اختصاص داده شود برای اولویت ها استفاده می شود.

admin

برگزاری سری سوم رویداد با اندیشه ورزان

مقاله قبلی

رسیدگی به وضعیت محدودیت تردد برای پزشکان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *