بهداشت و درمان

شرایط لازم جهت اهدای پلاسمای کووید ۱۹

به گزارش مجله مدیکال آنلاین، افراد مبتلا به این بیماری می توانند بعد از 28 روز بهبودی و تسکین علائم ، پلاسمای خون اهدا کنند.

شرایط عمومی اهدای این پلاسما همانند اهدای خون است و اهدا کننده باید دارای کارت ملی باشد و بین 18 تا 60 سال داشته باشد. تمام مراحل و شرایط ثبت نام و پذیرش اهدا کننده دقیقاً همانند اهدا. خون کامل است.

الزامات خاص برای اهدای پلاسمای کووید 19 عبارتند از: مستندات بیماری ، از جمله نتایج آزمایش PCR ، نتایج آزمایش سرولوژی ، اسناد بستری در بیمارستان ، یا CT اسکن ریه توسط اهدا کننده در حین اهدای کمک ، پزشک مسئول ابتدا سوالاتی را در مورد سابقه سلامتی اهدا کننده در یک محیط محرمانه می پرسد.

طبق قوانین سازمان انتقال خون ، تا زمانی که فشار خون کنترل شود و هیچ گونه عارضه ای از این بیماری از جمله عوارض قلبی وجود نداشته باشد ، استفاده از داروهای ضد فشار خون محدود نیست و بیماران مبتلا به دیابت در طول دوره دوز خود را تغییر نمی دهند. ماه گذشته اگر قند خون شما کنترل شود. و اگر هیچ عارضه ای از بیماری دیابت وجود نداشته باشد ، می توانند پلاسمای خود را اهدا کنند.

آسپرین مانع اهدای پلاسما نیست و هرکسی که در بیمارستان بستری آنتی بیوتیک مصرف کند می تواند پلاسمای خود را اهدا کند. طبق استانداردهای سازمان انتقال خون ایران ، میزان هموگلوبین قابل قبول در مردان 13 تا 17.5 و سطح هموگلوبین قابل قبول در زنان حداقل 5/12 است.

طبق دستورالعمل ها ، کلیه اهدا کنندگان در آغاز و پایان روند توسط ضربان قلب ، فشار خون ، ضربان تنفس و دمای بدن توسط پزشک کنترل می شوند. تمام آزمایشات غربالگری که بر روی اهدا کنندگان خون کامل انجام می شود ، مانند هپاتیت ، C ، ایدز و سفلیس در آنجا انجام می شود.

بعد از ضد عفونی کردن سطح پوست ، سوزن متصل به مجموعه یکبار مصرف وارد رگ اهدا کننده می شود و از این طریق خون وارد دستگاه می شود و پس از جدا شدن پلاسما از طریق همان رگ ، خون و سایر اجزای آن به جز پلاسمای موجود در آن آنتی بادی به بدن برگرد.

حجم پلاسمای جمع شده 500 سی سی است و به دلیل آب بودن بیشتر آن ، ظرف 48 ساعت در بدن جایگزین می شود. طبق دستورالعمل های استاندارد ، هر اهدا کننده پس از 8 هفته پس از یک ماه می تواند دوباره اهدا کند و به شرطی که سطح آنتی بادی در بدن آنها کافی باشد و آنها سابقه اهدای خون کامل را داشته باشند.

متخصصان انتقال خون توصیه می کنند که برای حفظ سلامتی شب قبل از اهدای بدن ، دوش بگیرید و مایعات غیر الکلی زیادی بنوشید.

همچنین قبل از اهدای پلاسما ، به مدت 24 ساعت از تخم مرغ و غذاهای چرب خودداری کنید.

به شما توصیه می شود که 15 دقیقه در محل خونگیری استراحت کنید و نوشیدنی ها و غذای تهیه شده را مصرف کنید ، و در پایان اهدا مایعات پلاسما مایعات بدن را بنوشید تا 8 لیوان نوشیدنی بنوشید و البته بهتر است چای بنوشید ، قهوه یا مواد تحریک کننده ننوشید.

قبل از اهدای پلاسما یک ساعت از استعمال سیگار خودداری کنید ، بارهای سنگین را تا 4 ساعت تحمل نکنید ، تا 24 ساعت فعالیتهای غیرمعمول و استرس زا انجام ندهید و روز خود را به آرامی سپری کنید.

admin

بیل گیتس: بشریت در آینده نزدیک با بیماری همه گیر دیگری روبرو خواهد شد

مقاله قبلی

نشانه های قند خون بالا چیست؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *