بهداشت و درمان

ضرورت رعایت رژیم غذایی متعادل برای کودکان

به گزارش مجله مدیکال آنلاین، جلال الدین میرزای رزاز مدیر پژوهشگاه صنایع غذایی و تغذیه گفت: دوران کودکی تأثیر زیادی در شکل گیری عادات فردی از جمله عادات غذایی در طول زندگی دارد ، زیرا عادت های کودکی احتمالاً در بزرگسالی ادامه دارد و آنها می توانند منجر به بسیاری از بیماری های مزمن شوند. ” مانند دیابت و فشار خون بالا. بنابراین ، نقش والدین در تغذیه کودکان بسیار مهم است.

رئیس موسسه ملی تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی گفت: “نکته مهم در تغذیه کودکان این است که اگر آنها از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می کنند که شامل همه گروه های غذایی توصیه شده باشد ، زیرا انرژی لازم را برای فعالیت بدنی آنها فراهم می کند که برای رشد و سلامت روان و همچنین کنترل وزن مهم است و از طرف دیگر ، نیازی به مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی نخواهند داشت.

وی افزود: در سالهای اول زندگی کودک ، افزایش وزن و قد دو تغییر اساسی در رشد و نمو است ، بنابراین تغذیه کودک باید به گونه ای باشد که انرژی و پروتئین مورد نیاز او را برآورده کند. ، اسیدهای چرب ضروری ، فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی “. غذاهای سالم و مغذی مانند گوشت ها ، میوه ها ، سبزیجات ، غلات سبوس دار ، حبوبات و لبنیات کم چرب باید در رژیم غذایی کودک شما قرار بگیرند و به آنها مصرف سبزیجات کافی آموزش داده شود.


رئیس پژوهشگاه تغذیه و صنایع غذایی کشور افزود: از هرم غذایی باید برای کودکان استفاده شود. این بدان معنی است که غذاهای سالم و مغذی از جمله گوشت ، میوه ها ، سبزیجات ، غلات سبوس دار ، حبوبات و لبنیات کم چرب باید در رژیم های غذایی کودکان گنجانده شوند. در تعداد بیشتری به کودک ارائه می شود.

رزاز گفت: کودکان یک تا دو ساله به دلیل رشد سریع و تحرک بیشتر به انرژی زیادی احتیاج دارند. علاوه بر این ، کودکان مقاومت کافی در برابر بسیاری از بیماری ها ندارند و دندان های آنها کامل نیست و از طرف دیگر ، کودکان خردسال حجم معده کمی دارند که نمی تواند وعده های غذایی بزرگ را تحمل کند ، بنابراین غذای آنها باید کم ، پرانرژی باشد و هضم آن آسان است. وعده های غذایی کم را به مقدار زیاد دریافت کنید.

وی گفت: در حالت ایده آل ، کودکان باید مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی ها را محدود کنند و آنها را فقط در وعده های غذایی محدود مصرف کنند. کودکان خردسال نیز در این دوره شروع به گفتن “نه” می کنند و می توانند درباره آنچه می خورند اظهارنظر کنند. از دادن غذاهای فرآوری شده به کودکان خودداری کنید و به دنبال گزینه های کم نمک باشید.

مدیر موسسه تحقیقات تحقیقات صنایع غذایی و تغذیه ، می تواند باعث ایجاد حفره شود.

رزاز افزود: همچنین نباید از غذا به ویژه شیرینی به عنوان جایزه استفاده شود. به این دلیل که می تواند کودک را ترغیب کند تا شیرین تر در مورد غذاهای شیرین (و بالعکس در مورد غذاهای دیگر با دید منفی تر) فکر کند و احتمالاً منجر به افزایش ولع مصرف غذاهای شیرین شود. همچنین از دادن غذاهای فرآوری شده به کودکان خودداری کنید و به دنبال گزینه های کم نمک باشید. اگر کودک شما یبوست دارد ، افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی کودک (مانند سبزیجات ، نان های سبوس دار و لوبیای پخته) می تواند او را به نوشیدن آب بیشتر ترغیب کند. یبوست را کنترل کنید.

مدیر انستیتوی ملی صنایع غذایی و تحقیقات تغذیه گفت: یبوست در کودکان با نوشیدن آب و افزایش تدریجی میزان فیبر در رژیم غذایی قابل کنترل است. غذاهای غنی از فیبر شامل سبزیجات پخته شده ، میوه ها ، نان های سبوس دار و حبوبات است. مصرف نوشیدنی های شیرین و آب میوه های صنعتی می تواند معده کودک را بیش از حد پر کند و از یک رژیم غذایی متعادل جلوگیری کند و باعث اسهال در کودک شود.

وی گفت: اسهال در کودکان خردسال نیز شایع است و می تواند با مصرف نوشیدنی های شیرین و آب میوه های صنعتی به ویژه در وعده های غذایی همراه باشد. این نوشیدنی ها می توانند بیش از حد معده کودک را پر کرده و از یک رژیم متعادل جلوگیری کنند. اگر کودک به مدت طولانی اسهال دارد یا علائم کم آبی بدن را نشان می دهد ، باید به پزشک مراجعه کند ، لازم به ذکر است که در مقاله بعدی در مورد تغذیه بین 6 تا 12 سال صحبت خواهیم کرد.

admin

نشانه هایی که با دیدن آن باید تست کرونا بدهید

مقاله قبلی

نکاتی که بیماران مبتلا به دیابت باید جدی بگیرند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *