بهداشت و درمان

عدم کارایی و سودمندی ۹۸ درصد مقالات در نظام سلامت

به گزارش  مجله مدیکال آنلاین،سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه ستاد دانشگاه کووید 19 در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که در اتاق رشد دانشگاه  افزود: ما چقدر روی مولفه های اجتماعی تأثیرگذار بر سلامتی به عنوان یک کار بین بخشی کار کرده ایم؟ ما چقدر به مناطق مشکل نظام سلامت رسیده ایم؟ گروه تحقیق چقدر روی طرح تحول نظام سلامت کار کرد؟ تا چه اندازه به کمبودها یا کمبودهای طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد؟ ما چقدر فواید و تأثیر این طرح را مطالعه کردیم و به وزیر قبلی یا بعدی گفتیم که این طرح چقدر کارآمد است؟ یا چقدر در مورد سلامت روان تحقیق کرده ایم؟ چقدر در مورد بیماری های شایع انسان و حیوان یا مشکلات محلی تحقیق کرده ایم؟ در شرق اصفهان ، بیماری سالک یکی از اصلی ترین مشکلات است. چقدر در این زمینه تحقیق شده است و آیا اولویت هایی برای رفع آن مشخص شده است؟

یک مورد مدل سازی برای پیش بینی Covid 19 درست نبود

وزیر بهداشت تأکید کرد: در سراسر دنیا منابع صرف تحقیق می شود و در نتیجه راه حلی برای گره گشایی در سیستم ارائه خدمات ایجاد می شود. سیستم تحقیقاتی دانشگاه کشور در این باره چه کرده است؟ کدام مقاله به وزیر وقت داد که اگر وی این کار را انجام دهد ، سیستم ارائه خدمات به سمت بهتری می رود؟ در مورد کووید 19 ، الگویی به من بدهید که پیش بینی ها درست بوده است. حتی یکی از پیش بینی ها درست نبود. کدام یک از ریاضیدانان را می توانید برای یک سیستم مراقبت های بهداشتی که در آن اجزای سازنده 5 درصد تغییر می کنند مدل کنید؟

نمکی افزود: 98 درصد تحقیقات در سیستم بهداشت برای انتشار مقالاتی در برخی از مجلات است که مورد استفاده قرار نمی گیرد. من به شدت از روند تحقیق در مورد سیستم بهداشت انتقاد می کنم. نامه من را به دکتر ملک زاده در اولین روزهای شیوع کرونا در کشور مشاهده کنید ، جایی که 10 مورد شناسایی شده است ، اما هنوز به یکی از آنها پاسخ داده نشده است. کدام وزیر کم فکر با چنین یافته های شکسته می تواند بخش بهداشت کشور را مدیریت کند؟ به یافته های مبتنی بر برآورد ارائه شده به وزیر اصلاً نباید اعتماد کرد. این برآوردها تاکنون دقیق نبوده و 10 مدل اپیدمیولوژیک به من داده است که هیچ یک از آنها صحیح نبوده و هیچ اقدامی انجام نداده است.

ماهیت Covid 19 با اجدادش یکسان نیست

وی گفت: برخی از افراد و محققانی که در مورد SARS به من اطلاع دادند ، در روزهای اول پیش بینی کردند که ما از ماه مه راحت خواهیم شد و ویروس مانند اجداد SARS خود رفتار می کند و گرما را پایان می دهد. من به آنها گفتم که من اصلاً این حرف ها را قبول ندارم. اتاق من همیشه به روی دانشمندان باز است ، زیرا من معتقدم که یک دولتمرد می تواند عاقلانه عمل کند و درهای دانشمندان را باز کند. من به متخصص اپیدمیولوژی که خود را رهبر گروه می دانست خندیدم و توضیح دادم که کرونا در فصل Grona پایان می یابد. من بیمار نشدم و گفتم آنچه از ویروس می بینم با اجداد آن متفاوت است و طبیعت Covid 19 با اجدادش یکسان نیست و من تابستانی را بدتر از بهار می بینم.

وزیر بهداشت تأیید کرد: تحقیقات در مورد کشوری که از منابع عمومی خود استفاده می کند باید بتواند راهی برای گره گشایی از سیستم فراهم کند ، در غیر این صورت این روش تحقیق در کشور به معنای اتلاف منابع است. بیشتر مراحل برای گسترش مشاغل دانش بنیان در زمان ما برداشته شده است.

وی ادامه داد: با ممنوعیت واردات کالاهایی که محصولات داخلی مشابه دارند و دادن پول بیشتر به تولیدکنندگان داخلی و تسهیل امور تولیدکنندگان داروها و تجهیزات پزشکی ، انقلاب بزرگی رخ داد.


نمکی تأکید کرد: “سال گذشته ، ما ارز را 1 میلیارد دلار کاهش دادیم ، سیل بهار ، به 3.5 میلیون زائر آلبانی حسینی و مشکلات بهداشتی خدمت کردیم. ما آنفلوانزای H1N1 و کرونا را مدیریت کردیم ، زیرا اجازه دادن به تولید داخلی برای واردات و واردات. استراتژی اصلی من دستور رهبر عالی بود که منجر به 25٪ کاهش واردات و 30٪ افزایش تولید داخلی شد.

وی گفت: طی 60 روز ، ما از واردكنندگان و مصرف كنندگان ماسك ، تجهیزات حفاظت شخصی و تجهیزات مورد نیاز بیماران کرونا به تولیدكنندگان قدرتمند در زمینه ماسك و ونتیلاتور ، داروهای Faviproyer و RemedSavier و سپس رشد كرده ایم. صادر کننده شوید ، “گفت.

ما در حال ساخت واکسن برای شمردن دوران طلایی هستیم

وزیر بهداشت گفت: “هنگام تولید واکسن ، یکی از دوره های طلایی این سرزمین را گرامی خواهیم داشت.” ما یک احساس غرور ملی وصف ناپذیر خواهیم داشت ، و خواهید دید که با لطف خدا و تلاش جوانان ایرانی ، شور و نشاطی که زمینه تولید واکسن برای ما ایجاد می کند.

نمکی گفت: من به عنوان یک عملگرا هیچ اقدامی تحقیقاتی انجام ندهم که برای کشور بی فایده باشد ، اما نباید تصور کنم که اگر مقاله ای در زمینه پزشکی وجود داشته باشد ، تغییر روش و غیره فردا مفید خواهد بود. آینده کشور متوقف خواهد شد چین و کره جنوبی بیش از تحقیقات ما در تحقیق سرمایه گذاری می کنند ، اما علاوه بر تحقیقات آنها ، یک بخش خصوصی قوی وجود دارد که بودجه و نیازهای آنها را به خود جلب می کند ، بنابراین امیدوارم که جامعه تحقیقاتی و محققان دیدگاه اساسی نسبت به آنها داشته باشند تغییر جنسی. تحقیق وجود دارد

وی گفت: “متأسفانه برخی از اساتید استدلال كردند كه اسامی آنها اعلام خواهد شد یا در اولویت قرار خواهد گرفت.” من بنده یك معلم دانشگاه هستم. او سابقه معاونین وزرا ، روسای دانشگاه ها و سایر كارمندان اداری را داشت اما نام بنده فقط در مقالاتی است که من نوشتم ، و من این را در مقالات دانشجویی نمی گذارم.

نمکی گفت: معتقدم ما هنوز در زمینه بهداشت کشور تحقیقات کاربردی انجام نداده ایم اما تا زمانی که تحقیقات کشور بر اساس مقالات و ارتقا اساتید بر اساس این مقالات باشد ، در این صورت تحقیقات قادر به حل مشکلات کشور نخواهد بود. وزیر نیز ناتوان است این تحقیق سودمند خواهد بود.

وزیر بهداشت گفت: اگر بخواهیم برای مقابله با کرونا از شر اورژانس خلاص شویم ، چاره ای جز کاهش تعداد بستری ها نداریم. “اولین کار ما کاهش بستری در بیمارستان ، بهبود توانایی آزمایش ، تقویت تشخیص و گسترش مراکز سرپایی و شناسایی بیماران در اسرع وقت است. ، ما این کار را در ماه مارس انجام دادیم و با 300000 تیم و سیستم 400000 سیستم تشخیص را انجام دادیم.

نمکی افزود: “در این راستا ، ما یکی از زیرساخت های موثر در سیستم ارائه خدمات داریم که شبکه بهداشتی منحصر به فرد در منطقه است. ما از این توانایی برای کاهش بار بیماری ها و بیمارستان های ناشی از موج اول بیماری ها استفاده می کنیم. فشار. “بهترین عملکرد تخت بیمارستانی در کشور 1.6 تخت در هر هزار نفر است ، در حالی که در فرانسه این نسبت 6.6 تخت بیمارستان است ، اما زیرساخت های ارزشمند سیستم شبکه پزشکی ایران به ما کمک کرده است.

وی گفت: “طی 57 روز ، تعداد كشته شدگان 19 بیمار كووید در كشور به حدود 30 نفر افزایش یافت ، میزان بستری شدن در بیمارستان به یك پنجم افزایش یافت و بسیاری از بخشهای کرونا تعطیل شدند.” اداره بهداشت با احتیاط ترین روش مدیریت را اتخاذ كرد. بدون برنامه ، هیچ اقدامی انجام نخواهد شد ، اما کووید 19 نه تنها مشکل سیستم بهداشتی ماست ، بلکه مشکل همه سیستم های جهان از جمله سیستم اقتصادی ملی است. در این دوره ، اقتصاد انگلیس 25 درصد و اقتصاد ایران 3.5 درصد منقبض شدند ، اما سیستم بهداشتی بهای آن را پرداخت کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: “در همه کشورها ، اقتصاد از بخش بهداشت و وزیر بهداشت آن حمایت می کند ، اما در ایران وزیر بهداشت از اقتصاد حمایت می کند تا اقتصاد تحت تحریم های سرکوبگر قرار نگیرد.” در این مدت اتفاقات زیادی افتاده است ، اما امروز ما در این شرایط ، معتقدم کالبد شکافی گذشته مشکلی را حل نخواهد کرد.

نمکی تأکید کرد: امروز باید اولین قدم را برای کاهش تعداد بیماران بستری برداریم ، این مهم با تقویت تشخیص و درمان سرپایی و همچنین آموزش عمومی ، اقناع عمومی ، شناسایی زود هنگام بیماران و یافتن افراد در تماس با بیماران حاصل می شود. بله. “شما باید یک مرکز سرپایی در استان اصفهان ایجاد کنید و یک برنامه مبتنی بر جامعه تحت مدیریت سیستم بهداشت را با دقت اجرا کنید.

وی اظهار داشت: یکی از اهداف ما در طرح محله محور کرونا افزایش تست های تشخیصی با تمرکز بر آزمایش سریع کرونا است. امروز خوشبختانه کشور 100000 بسته تست سریع کرونا تولید کرده و از فردا در ابتدای کار افزایش می یابد ، و ما آزمایشات کافی را به مرکز بهداشت ارائه می دهیم تا ظرف 20 دقیقه پاسخ دهیم.

هتل ها و استراحتگاه ها را برای انزوای بیمار آماده کنید

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: شما باید برای افرادی که نمی توانند در خانه باشند یا توانایی مالی ندارند ، یک طرح قرنطینه عمومی تهیه کنید و باید پرسنل قرنطینه را با دقت زیاد کنترل کنید. اگر می خواهیم دامنه آزمایش را گسترش دهیم و بیماران را شناسایی و منزوی کنیم ، اما آنها در جامعه وجود دارند و افراد دیگر را آلوده می کنند ، پس مذاکرات ما با وزیر میراث فرهنگی ، هتل ها و مناطق مسکونی برای جداسازی این افراد بی فایده است و آنها آمادگی بیشتری دارند خیلی خوب.

نمکی اضافه کرد: “ما همچنین باید بر قرنطینه کردن افراد بالای 65 سال و بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای که 88٪ مرگ و میر را در میان این افراد به وجود می آورند ، متمرکز شویم. آنها نباید بیرون بروند و از راه دور پزشکی و تحویل خانه به خانه ارائه دهند. خدمات. “خانه باید در اختیار آنها قرار گیرد و بسیج و موقعیت آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده اند.

وی گفت: “کرونا یک ویروس بسیار پیچیده و ناشناخته است. من معتقدم امروز به هرکسی در جهان که می گوید من ویروس را خیلی خوب می شناسم بعد از نه ماه باید علائم حماقت و نادانی به او داده شود نه نشانه ارزش. “ویروس هنوز در جهان ناشناخته است و باعث علائم ناشناخته ، جهش و سایر جنبه های ناشناخته رفتار خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: در بیمارستان هیچ كاری موثرتر از اکسیژن و مراقبت خوب از بیماران نیست. اکسیژن کم یا زیاد می تواند باعث مرگ شود. ما باید کمیته اکسیژن درمانی در بیمارستان ایجاد کنیم و ناظر باید در این زمینه کار کند. “بنابراین اکسیژن کم یا زیاد نمی شود.

نمکی گفت: خوشبختانه داروهای موثر برای درمان کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفته و بار سنگین بار جیبی و بیمارستانی مردم را کاهش می دهد ، همچنین باید به داروهای گیاهی توجه داشته باشیم که مسیر منطقی و علمی را طی می کنند.

بسیاری از کشورهای اروپایی به طب سنتی اعتقاد دارند

وی در مورد طب سنتی گفت: در حال حاضر ما در زمینه طب سنتی در این کشور با دو ایده روبرو هستیم ؛ برخی افراد طب مدرن را کاملا قبول دارند و اعتقادی به طب سنتی و مکمل ندارند و برخی دیگر طب مدرن را به نفع سلامت عمومی نمی پذیرند. ما باید یک رویکرد علمی بین این دو دیدگاه افراطی که برای کشور مضر است ، اتخاذ کنیم. حداقل 40٪ داروهای چینی داروهای مکمل و داروهای سنتی هستند. بسیاری از کشورهای اروپایی به این داروها و داروها اهمیت می دهند ، اما فکر می کنیم آنها بر کرونا تأثیر می گذارند. داروهای گیاهی باید پس از تحقیقات بالینی از نظر علمی تأیید شوند. خوشبختانه ما تاکنون 4 مجوز گیاهی صادر کرده ایم و 7 مجوز باید در توافق نامه استفاده شود.

مشکلات دیگری به جز کووید 19 در سیستم بهداشتی نباید نادیده گرفته شود

وزیر بهداشت گفت: “ما نمی توانیم از موضوعات دیگری به جز Covid 19 در سیستم بهداشت چشم پوشی کنیم.” ما به عنوان یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی موظف به پرداختن به همه مسائل ، از جمله Covid 19 به بالا هستیم ، و نمی توانیم مسئولیت های دیگر ، از جمله بیماری های غیر مسری ، را در شرایط وخیم این بیماری فراموش کنیم.

آقای نمکی: ما باید استقرار سیستم ارجاع و پزشکی خانوادگی را جدی بگیریم. فرصت ها نادر است و شما نباید گرفتار باتلاق کرونا شوید. ما پرونده های الکترونیکی بهداشتی را برای پیگیری اجرای دستورالعمل های بالینی و ایجاد سیستم های مراقبت از مراجعه و خانواده ایجاد کرده ایم. ما به همه خانواده ها آموزش بهداشت می دهیم ، بنابراین برنامه هر خانواده باید بسیار جدی گرفته شود.

admin

تقریبا تمام استراتژی‌های احتمالی دستیابی به واکسن کووید ۱۹ در ایران از مرحله تولید آزمایشگاهی عبور کرده است

مقاله قبلی

حجم ویروس کرونایی که سراسر جهان را مختل کرده به اندازه یک قاشق چای خوری است

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *