بهداشت و درمان

عرضه ی واکسن کرونا در بازار بعد از چهار فاز مهم انجام خواهد شد

علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار  مجله مدیکال آنلاین، در مورد فرآیند اصلی تولید واکسن کرونا گفت: “در مورد کرونا در 85٪ افراد علامت ندارد. اگر آنها می خواهند دارو را از نظر بالینی آزمایش کنند ، باید تحت همان شرایط گروه کنترل آزمایش شوند. افرادی که از نظر کرونا مثبت هستند نباید دارو دریافت کنند ؛ از طرف دیگر ، گروه آزمایش نباید تا روز آزمایش هیچ دارویی یا مکمل دریافت کند.

فاطمی اظهار داشت: برای تولید واکسن باید عوامل بیماری زا مانند ویروس ها یا باکتری ها را شناسایی کرده و قسمت های ضعیف یا از بین رفته (آنتی ژن ها) آنها را به بدن بیمار تزریق کنیم و سپس سیستم ایمنی بدن شروع به تولید آنتی بادی می کند. همان پادتن را در برابر حمله ویروس به خود نشان می دهد.

وی گفت: در واکسن های ضد ویروسی مانند ویروس کرونا ، همان نوع هستند و مورد استفاده قرار می گیرند. “آنتی ژن کرونا تحت شرایط خاصی تولید می شود و به بیمار تزریق می شود تا سیستم ایمنی بدن پاسخ دهد.

فاطمی اظهار داشت: به محض تولید چنین واکسنهایی ، باید مطالعات كیفیت دقیق تری داشته باشند. آنتی ژنهایی كه از ویروس و اجزای آن استخراج می شوند و به بدن بیمار تزریق می شوند ، باعث آلرژی شدید بدن می شوند.

وی افزود: به همین دلیل ممکن است بیمار به دلیل کرونا نمیرد ، اما واکنش او به آنتی ژن باید باعث آلرژی شدید یا حتی مرگ شود که البته این امر در هنگام تولید برخی واکسن ها اتفاق افتاده است.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: “به همین دلیل ، این نوع واکسن ها به دلیل واکنش نشان داده شده دیگر ادامه پیدا نکردند و بنابراین در میانه راه متوقف شدند.” در واقع ، واکسن ها یا داروها برای تأیید باید چهار مرحله را طی کنند . اکثر واکسنهایی که می دانیم فاز 3 را پشت سر گذاشته اند و فاز 4 پس از انتشار عمومی دارو مورد ارزیابی قرار می گیرد.

فاطمی افزود: در حال حاضر ، ما در مورد واکسن هایی صحبت می کنیم که می توانند به سیستم ایمنی بیش از 90٪ بیماران پاسخ مثبت دهند ، اما مشکل اصلی این واکسن ها نبود مکان های مناسب ذخیره سازی است. آنها باید زیر 70 درجه نگهداری شوند. به همین دلیل هرکسی که ادعا می کند واکسن تولید می کند باید تمام احتیاط ها را انجام دهد.

admin

حوزه سلامت ، ۱۹ درصد قوانین ایران را به خود اختصاص داده است

مقاله قبلی

کرونا با سینوزیت چه تفاوت هایی دارد؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *