بهداشت و درمان

نشانه های قند خون بالا چیست؟

آرزو دهقانی  دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشکده بهداشت و ایمنی در گفت‌وگو با خبرنگار مجله مدیکال آنلاین،  گفت: دیابت نوع 1 بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود. در این نوع دیابت ، بدن دیگر انسولین تولید نمی کند و در نتیجه ، فرد به دیابت نوع 1 مبتلا می شود که برای زنده ماندن به تزریق انسولین نیاز دارد. در حال حاضر حدود 1.2 میلیون کودک و نوجوان زیر 19 سال در جهان مبتلا به دیابت نوع 1 هستند و هر سال 129000 کودک دیگر به آنها اضافه می شود.

دهقانی اظهار داشت: مبتلایان به این بیماری غالباً لاغر هستند و علائمی مانند مصرف زیاد آب ، ادرار زیاد دارند ، بنابراین ممکن است در طول شب چندین بار ادرار ، کاهش وزن ، ضعف و خستگی شدید ، حالت تهوع و استفراغ را نشان دهند.

دانشجوی دکترای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوادث و فوریت ها ، گفت: با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان 0 تا 19 سال حدود 20٪ از جمعیت جهان را تشکیل می دهند ، در سال 2017 ، نزدیک به 800000 کودک دیابتی تحت تأثیر بلایا قرار می گیرند. آنها برده شده و آواره شده اند. کودکان و نوجوانان به دلیل ویژگی های جسمی ، سنی ، روانی و فکری ، همیشه در حوادث و حوادث گروه های آسیب پذیر محسوب می شوند. با توجه به شرایط و آمار اعلام شده ، مراقبت از کودکان دیابتی در صورت بروز بلایا بسیار ضروری است.

دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشکده بهداشت و ایمنی اظهار داشت: اگر کودکی مبتلا به دیابت دارید ، در صورت بروز حوادث و حوادث ، مسئول بهداشت منطقه را مطلع کنید. اولین مورد تزریق به موقع انسولین است. نسخه ای از آخرین نسخه انسولین کودک خود را در کیسه نجات خانواده قرار دهید. همچنین وضعیت کودک بیمار خود را برای آشنایان و اعضای خانواده خود توضیح دهید تا در صورت لزوم اطلاعات لازم به پزشک منتقل شود.

دهقانی گفت: یکی دیگر از مراقبت های اساسی که کودکان دیابتی به آن نیاز دارند ، خوردن غذاهای مناسب در زمان مناسب است. کربوهیدرات ها بخشی حیاتی از یک رژیم غذایی متعادل هستند. اما برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به دلیل نحوه تبدیل گلوکز از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. کربوهیدرات ها دو دسته هستند. کربوهیدراتهای شکر و کربوهیدراتهای نشاسته ای. همانطور که می دانید کربوهیدرات های قندی در غذاهای شیرین یافت می شود.

یک دانشجوی دکترای پزشکی در فجایع و فوریت های پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کربوهیدرات های نشاسته ای در غذاهای رایج مانند سیب زمینی ، نان ، ماکارونی و حبوبات یافت می شود. با این حال ، در صورت بروز یک فاجعه ، توزیع غذا به تأخیر می افتد یا ممکن است به دلیل شرایط حاد و اضطراری ناکافی باشد ، بنابراین یک برنامه منظم مصرف کربوهیدرات را دنبال کنید و آن را به تیم های بهداشتی گزارش دهید. کودکان مبتلا به دیابت باید حداقل سه وعده غذایی در روز بخورند. صبحانه ، ناهار و شام زودرس. حتماً در اسرع وقت به تیم های بهداشتی بگویید که فرزند شما دیابت نوع 1 دارد.

دهقانی ادامه داد: فعالیت بدنی نیز برای تنظیم قند خون در کودکان ضروری است. بنابراین از کودکان بخواهید در بازی های گروهی شرکت کنند یا حتی به صورت جداگانه ورزش کنند. برای تشویق فعالیت بدنی آنها با آنها ورزش کنید. ورزش علاوه بر تنظیم جریان خون ، باعث کاهش استرس در کودکان بیمار در هنگام بلایا می شود.

دانشجوی دکترای علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: احتمال آسیب دیدگی کودکان در زمان بروز حوادث وجود دارد. آسیب هایی مانند بریدگی ، شکستگی ، پارگی و زخم یکی از رایج ترین عوارض دیابت نوع 1 ، تاخیر در ترمیم زخم است. در صورت آسیب دیدگی و با توجه به شرایط حاد و اضطراری ، به مرکز بهداشت یا تیم اورژانس مراجعه کنید و در صورت عدم دسترسی ، حتماً زخم را با آب تمیز بشویید و آن را با پارچه تمیز بپوشانید.

دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشکده بهداشت و ایمنی گفت: حمایت عاطفی و روانی برای کاهش استرس در کودکان به مدیریت بیماری آنها کمک می کند که باید مورد توجه اعضای خانواده قرار گیرد.

admin

شرایط لازم جهت اهدای پلاسمای کووید ۱۹

مقاله قبلی

دو واکسن کرونای ایرانی در مرحله ی آزمایش فاز انسانی هستند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *