بهداشت و درمان

یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا

با شیوع بیماری کرونر قلب و شیوع آن ، کشور با بحران جدی و عوارض ناشی از این بیماری مانند هزینه های پزشکی ، تعطیلی مشاغل و غیره روبرو شد ، به طوری که دولت دیگر توانایی پرداخت هزینه های سنگین کرونر از کشور را ندارد. منابع بودجه .

بنابراین ، در تاریخ 27 آوریل ، حسن روحانی ، رئیس جمهور ، در نامه ای به رهبر معظم انقلاب ، به دنبال هزینه های زیاد تاج ، یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی خواستار شد.

مقام معظم رهبری درخواستی را برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی و تخصیص آن به وزارت بهداشت و بیمه بیکاری دریافت کردند. در 7 آوریل 1999 ، مقام معظم رهبری موافقت کردند که پول را برداشت کنند. و محمدباقر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه ، در توئیتی اعلام کرد که بانک مرکزی قسمت اول معادل ریالی 1 میلیارد یورو کمک را از صندوق توسعه ملی به منظور مقابله و مدیریت اثرات شیوع ویروس کرونا در کشور.

در تاریخ 20 آوریل 1999 ، ایرج حریرچی ، معاون وزیر بهداشت ، در مورد تخصیص بودجه به وزارت بهداشت گفت: “با پیشنهاد دولت و تصویب مقام معظم رهبری ، بیش از 130،000 میلیارد ریال از محل ملی تخصیص یافت. صندوق توسعه برای مبارزه و کنترل بیماری عروق کرونر قلب. ”

اما در تاریخ 23 مه 1999 ، سعید نمکی در حساب توییتر خود نوشت: “خدا را شکر و با فداکاری همکارانم در مبارزه با کرونا ، از قدرتمندترین کشورها جلوتر هستیم ، اما در مشکلات مالی و در مقایسه با کسانی که میلیاردها دلار هزینه کرد ، همکار من روحیه بدی دارد. ” آنها می پرسند که صندوق توسعه ملی یک میلیارد یورویی چه اتفاقی افتاده است؟ .

در 23 اکتبر 1999 ، وزیر بهداشت گفت: “از یک میلیارد یورویی که رهبری بر سر آن توافق کردند ، من ماهها چیزی جز سهم ناچیزی دریافت نکرده ام. من نمی دانم این بودجه برای چه کار مهمتری باقی مانده است؟” !

سرانجام یک میلیارد یوروی کرونا چه شد؟

در برنامه رادیویی دادگاه با رویکرد خواستار و شفافیت ، میزگردی با حضور کیانوش جهانپور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت ، فاطمه محمد بیگی دبیر اول کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی برگزار شد. مهدی اسفندیار و داریوش چیوایی ، کارشناسان بهداشتی توسط کیا داوود اسفندیاری انجام شده موضوع پول تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی واضح تر شد.

داریوش چیوایی ، یک متخصص بهداشت گفت: “متأسفانه ، عدم شفافیت ، داستان داغدار سیستم سلامتی ما است که در سایر سیستم های اقتصادی وجود دارد.” اینکه این مبلغ در کجا هزینه شده و چرا وزیر بهداشت گفته است که این بودجه دریافت نشده است ، قابل تأمل است و لازم است تحقیقات کاملی در این زمینه انجام شود. با این حال ، شفافیت اساس توسعه جوامع و سیستم ها است. اگر شفافیت وجود نداشته باشد ، فساد وجود دارد و این نابرابری است که همیشه وجود دارد.

وی افزود: یک کار بسیار مهمی که برخی کشورها علیه کرونا انجام داده و موفق بوده اند ، استفاده از سیستم های IT و سیستم های الکترونیکی برای کنترل و غربالگری بیماری است. علی رغم اینکه ما 25 سال قانونی را برای اجرای پرونده الکترونیکی بهداشت تصویب کرده ایم ، اما تاکنون دولت مردان ما این کار را نکرده اند.

Chiwai در پاسخ به این سوال که آیا فسادی وجود دارد که پرونده الکترونیکی سلامت را اجرا نمی کند؟ وی گفت: “آنچه مهم است كه سیستم های بهداشتی الکترونیك انجام می دهند ایجاد شفافیت است.” در واقع ، این امر برای قانونگذار روشن می کند که این هزینه ها در کجا هزینه می شود و به طور کلی از بسیاری از فسادها در سیستم بهداشت جلوگیری می کند. شاید اگر شفافیت وجود داشت ، تکلیف یک میلیارد یورو مشخص می شد و قطعاً میلیاردها تومان به نفع مردم تمام می شد.

بررسی سرنوشت یک میلیارد یورو کرونا در دیوان محاسبات

محمد بیگی ، دبیر اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ، در مورد چقدر بودجه 1 میلیارد یورویی مدیریت کرونا تاکنون از وزارت بهداشت دریافت شده است؟ وی گفت: در جلساتی که در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برگزار کردیم ، رئیس بانک مرکزی ، نماینده وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه هر یک درصدی را بیان کردند ؛ نماینده وزارت بهداشت اظهار داشت که 27٪ ، نماینده سازمان برنامه و بودجه 33٪ و نماینده بانک مرکزی 45٪ که پرداخت شده است. به دلیل تفاوت در میزان ارز پرداختی ، ما موضوع را به دیوان محاسبات ارجاع دادیم تا با دقت و شفافیت پیگیری شود.

محمد بیگی گفت که بیشتر بودجه صرف هزینه های سرانه پزشکی ، معوقات پرسنل و تجهیزات ضد تاج گذاری شده است. نمایندگان به فکر یک میلیارد یورو جدید هستند ، نه برای تأمین پزشکی و اجتماعی ، بلکه برای سلامتی و مشاغل تحت تأثیر تاج ، و باید بگویم که ما به شدت از عدم شفافیت در دولت شکایت داریم. حق با کمیسیون نیستند. متأسفانه ، دولت ارقام خود را به وضوح اعلام نمی کند و نکته دیگر این که دولت هنوز عزم خود را برای جنگ تعیین نکرده است و به نظر می رسد که هنوز بحران را درک نکرده است.

وزارت بهداشت ۷۰ درصد یک میلیارد یورو را دریافت کرده است

جهانپور با بیان اینکه وزارت بهداشت حدود 60 تا 70 درصد از سهم یک میلیارد یورویی را دریافت کرده است ، گفت: “همه چیز به صورت شفاف اعلام شده است ؛ بخشی که به وزارت بهداشت اختصاص داده شده از همه جزئیات شفاف است. عمده بودجه برای کارمندان معوقه ، تجهیز بیمارستانها ، به روزرسانی سیستم اکسیژن رسانی و اکسیژن رسانی ، افزایش ظرفیت تخت های ICU و افزایش تعداد دستگاه های تهویه هزینه شده است.

جهانپور افزود: وقتی بودجه كاملاً تخصیص یابد ، لیست موارد به صورت كامل و شفاف ارائه می شود ، اگرچه اطلاعات قبلاً منتشر شده است و آنها می توانند آن را در سیستم اطلاعات دسترسی آزاد مشاهده كنند.

جهانپور گفت: نمایندگان اظهار داشتند که وزارت بهداشت آمار و اطلاعات را به صورت کلی و مبهم در اختیار کمیسیون قرار داده است.

بودجه عادی وزارت بهداشت هنوز پرداخت نشده است

وی افزود: نکته ای که باید بگویم این است که در هفت ماه اول سال از هفت هزار میلیارد تومانی که از ردیف ها و ردیف های خودش به بودجه وزارت بهداشت اختصاص داده بود و در ردیف بودجه بود و هیچ ارتباطی با عروق کرونر نداشت. بیماری قلبی ، فقط 952 میلیارد تومان اختصاص یافت. ” یک میلیارد یورو به طور مرتب در رسانه ها صحبت می شود ، در حالی که بودجه عادی وزارت بهداشت هنوز پرداخت نشده است و ما باید از آنها بخواهیم که این مبلغ را اصلاً محاسبه نکنند ، زیرا ردیف بودجه وزارت تأمین نشده است .

جهانپور در پاسخ به این س whetherال که آیا وزارت بهداشت بودجه مدیریت کرونا را برای کسری بودجه هزینه کرده است ، گفت: در هر صورت باید ردیف های بودجه وزارت بهداشت تا پایان سال تخصیص یابد ؛ ” دولت پرداخت بودجه را به تأخیر انداخته و وزارت بهداشت 6000 میلیارد تومان از ردیف بودجه خود عقب است و قطعاً هر بودجه ای که اختصاص یابد در اولویت ها هزینه می شود.

admin

سومین رویداد با اندیشه ورزان

مقاله قبلی

انعقاد پیش نویس تفاهمنامه همکاری سازمان انتقال خون و معاونت دانشجویی وزارت بهداشت

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *